Wiadomości

Wznawiamy akcję profilaktyczną "Oznakuj rower".

Data publikacji 06.05.2021

Policjanci z Gdańska od 15 maja wznawiają akcję profilaktyczną "Oznakuj Rower". Zachęcamy mieszkańców Gdańska do wzięcia udziału w tym programie i zarejestrowania swojego roweru w specjalnym policyjnym systemie. Akcja ta ma umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania ukradzionego jednośladu oraz ograniczyć kradzieże rowerów poprzez nanoszenie na nie cech identyfikacyjnych.

Od 15 maja 2021 roku Komenda Miejska Policji w Gdańsku wznawia akcję profilaktyczną „Oznakuj rower”. Policjanci zachęcają wszystkich mieszkańców Gdańska do zarejestrowania swojego roweru w specjalnym policyjnym systemie. Realizacja znakowania rowerów odbędzie się z zachowaniem środków bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem wirusa COVID-19 i będzie możliwa na terenie dwóch Komisariatów Policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego w każdą środę i sobotę przez trzy godziny. W tym celu wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź zgłoszenie poprzez kontakt mailowy: oznakujrower@gd.policja.gov.pl (należy oczekiwać na informację zwrotną), w celu umówienia konkretnej daty oznakowania roweru, dzienna ilość możliwych do grawerowania rowerów jest ograniczona.
Aby skorzystać z programu, należy zgłosić się w wyznaczonym terminie wraz ze swoim jednośladem do jednego z niżej podanych komisariatów lub do Wydziału Ruchu Drogowego. Policjanci wygrawerują w widocznym miejscu specjalny numer, który następnie wraz z opisem zostanie wprowadzony do systemu. Na każdym oznakowanym rowerze umieszczona zostanie naklejka samoprzylepna informującą o dokonaniu precyzyjnego oznakowania, a samo znakowanie spowoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu śladów. W przypadku kradzieży rower będzie można łatwiej zidentyfikować.


Gdzie i kiedy można oznakować rower?
Miejsca znakowania rowerów:
1. Komisariat Policji II w Gdańsku ul. Długa Grobla 4 Numer kontaktowy: 47 74 13 436 lub 47 74 13 437 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00
2. Komisariat Policji V w Gdańsku ul. ul. Obrońców Wybrzeża 19 Numer kontaktowy: 47 74 11 257 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00
3. Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku ul.Kartuska 245B Numer kontaktowy: 47 74 16 940 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00
W celu rejestracji roweru niezbędny jest aktualny dokument potwierdzający tożsamość pełnoletniego właściciela roweru, np. dowód osobisty lub prawo jazdy.


Jakie warunki musi spełniać rower?
Najważniejszym warunkiem jest posiadanie numeru seryjnego, możliwego do odczytania. Numer seryjny jest umieszczony przez producenta roweru najczęściej w dolnej części ramy, w okolicy korby, np. rura podsiodłowa lub pod metalową obudową suportu.

Jakie warunki musi spełniać właściciel?
Właściciel roweru, który chce przystąpić do akcji, musi być pełnoletni, okazać dokument potwierdzający ukończony wiek 18 lat.

Powrót na górę strony