Wiadomości

Kontrole lokali gastronomicznych – policjanci ujawniają przypadki łamania obostrzeń

Data publikacji 26.04.2021

Gdańscy policjanci stale prowadzą działania prewencyjno-kontrolne mające na celu kontrole przestrzegania obowiązujących obostrzeń związanych z trwającą pandemią. Funkcjonariusze, kontrolując przestrzeganie wprowadzonych zasad, sprawdzają między innymi lokale gastronomiczne. Kontrole, które były przeprowadzane przez policjantów w ostatni weekend, doprowadziły do ujawnienia kolejnych nieodpowiedzialnych zachowań właścicieli restauracji, jak i osób korzystających z takich miejsc.

Każdej doby policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i kilkunastu podległych komisariatów, prowadzą działania prewencyjno-kontrolne, których celem jest sprawdzanie, czy przestrzegane są obowiązujące przepisy oraz obostrzenia wprowadzone w związku ze stanem epidemii. Wszyscy przecież zdajemy sobie sprawę z tego, że tylko współodpowiedzialność za bezpieczeństwo, która przejawia się m.in. zachowywaniem dystansu społecznego i zasłanianiem nosa oraz ust, może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Policjanci podczas każdej służby, sprawdzają te miejsca, gdzie może dochodzić do sytuacji niebezpiecznych dla życia i zdrowia mieszkańców, oprócz takich miejsc jak kluby fitness i siłownie, dyskoteki, środki komunikacji zbiorowej, funkcjonariusze kontrolują kluby lokale gastronomiczne.

W weekend gdańscy funkcjonariusze przeprowadzili 78 kontroli restauracji. W trakcie tych sprawdzeń policjanci ujawnili 4 prowadzące działalność restauracje, gdzie w środku wbrew przepisom, znajdowały się osoby spożywające posiłki. Wobec wszystkich osób podjęto stosowne czynności. Policjanci sporządzili łącznie 5 wniosków o ukaranie do sądu w związku z popełnieniem wykroczeń z art. 116 Kodeksu wkroczeń, a także wystosowali 4 wystąpienia do służb sanitarnych. Za prowadzenie restauracji niezgodnie z zasadami i ograniczeniami i pomimo obowiązującego zakazu prowadzenia tego typu działalności grozi kara grzywny lub nagany. Odrębną postępowanie w tej sprawie przeprowadzi Sanepid, który może nałożyć na właściciela lokalu karę administracyjną w wysokości 30 tys. zł.