Wiadomości

Policjanci prowadzą działania na rzecz walki z koronawirusem

Data publikacji 11.04.2021

Funkcjonariusze prowadzą wzmożone działania na rzecz walki z wirusem Covid-19. Celem takich akcji jest zapobieganie i ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Policjantów można było spotkać między innymi w zatłoczonych miejscach na terenie Pomorza.

Policjanci stale prowadzą działania w miejscach grupowania się mieszkańców oraz turystów. Tego typu akcje skierowane są do osób naruszających ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Mundurowi rozmawiali z mieszkańcami i osobami przyjezdnymi na temat zapobiegania i ograniczania rozprzestrzenianiu się wirusa. Stróże prawa zwracali uwagę na zakrywanie ust i nosa.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą, a stosowanie się do obostrzeń pomaga w walce z pandemią koronawirusa.

Przypominamy

ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH TYLKO ZA POMOCĄ MASECZKI

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W CAŁYM KRAJU:

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju.

Nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

- na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,

- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),

- w autobusie, tramwaju i pociągu,

- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,

- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),

- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,

- w kinie i teatrze,

- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,

- w kościele i szkole, na uczelni

- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej

Ważne! Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

-całościowe zaburzenia rozwoju,

- zaburzenia psychiczne,

- niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,

- trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

Policjanci po raz kolejny apelują, dbajmy o siebie i bliskich. Ograniczenia i obostrzenia mają jeden cel-ochronę życia i zdrowia. Stosując się do przepisów, zwiększamy bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem. Jeżeli wychodzisz z domu, to pamiętaj o maseczce. Najlepiej weź dwie, tzw. awaryjna maseczka na pewno się przyda się w przypadku zgubienia tej pierwszej. Pamiętaj o zmianie maseczki jednorazowej na nową oraz o wypraniu tej, którą można używać wielokrotnie. Będąc w sklepie, pamiętaj o dezynfekowaniu dłoni, warto też zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki. Pamiętaj, że masz ogromny wpływ na zdrowie swoje oraz innych osób. Działaj lokalnie, ale myśl globalnie. Nie zapominajmy jednak, że osoby, które lekceważą obowiązujące obostrzenia, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Policjanci przestrzegają!!!

Każda osoba, która narusza obowiązujące przepisy sanitarne, może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 zł, funkcjonariusze mogą skierować do sądu wniosek o jej ukaranie. O rażącym łamaniu przepisów mundurowi poinformują też inspektora sanitarnego, gdzie kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.


 

  • Policjanci legitymują mężczyznę