Wiadomości

Podsumowanie okresu świąt Bożego Narodzenia na drogach

Data publikacji 28.12.2020

Do wczoraj policjanci w sposób szczególny czuwali nad zapewnieniem bezpieczeństwa na naszych drogach w związku z okresem Świąt i zwiększonym ruchem pojazdów. Podczas świątecznego weekendu funkcjonariusze zatrzymali dwóch pijanych kierowców i jednego, który był pod wpływem narkotyków. Podczas kontroli drogowych zatrzymano też kierowcę z dożywotnim zakazem i dwie osoby poszukiwane.



Emocje związane z okresem przedświątecznym oraz samymi Świętami Bożego Narodzenia powodują, że wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni, na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów i pieszych. To wszystko, w połączeniu ze zmiennymi, niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześniej zapadającym zmrokiem, może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Policjanci, w tych newralgicznych dniach, w sposób szczególny czuwali nad zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Konsekwentnie reagowali na wszelkiego rodzaju wykroczenia i przestępstwa, a w szczególności zwracali uwagę na kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownice pod wpływem alkoholu, powodując największe zagrożenie na drogach.

W ciągu świątecznego weekendu na terenie Gdańska doszło do 2 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły dwie osoby. Funkcjonariusze ruchu drogowego odnotowali też 40 niegroźnych w skutkach kolizji. W świąteczne dni policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 2 pijanych kierowców, z których jeden zasnął za kierownicą, a drugi spowodował kolizję. Funkcjonariusze zatrzymali także 35-letniego kierującego pod wpływem środków odurzających, który stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. Podczas kontroli drogowych zatrzymano również kierowcę z dożywotnim zakazem sądowym i dwie osoby poszukiwane.

Pierwszy z pijanych kierowców został zatrzymany w Boże Narodzenie tuż po godzinie 05:00 rano. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że na ul. Małomiejskiej stoi skoda, której kierowca zasnął za kierownicą. Podczas interwencji okazało się, że za kierownicą siedział 40-letni obywatel Ukrainy, który w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Tego samego dnia policjanci zatrzymali jeszcze nietrzeźwego kierowcę, który był sprawcą kolizji. 50-latek z powiatu kartuskiego mając w wydychanym powietrzu ponad 1,5 promila alkoholu, kierował mercedesem. Mężczyzna, jadąc ul. Świętokrzyską na skrzyżowaniu z ul.Wieżycką, nie dostosował prędkości do warunków ruchu i uderzył w tył poprzedzającego go pojazdu.
W czasie świątecznym policjanci ruchu drogowego zatrzymali też kierowcę, który prawdopodobnie był pod wpływem narkotyków. W sobotę rano funkcjonariusze drogówki otrzymali zgłoszenie o pijanym kierowcy bmw, który wjechał do rowu na węźle Owczarnia. Badanie alkomatem wykazało, że 35-latek z powiatu kartuskiego kierujący bmw jest trzeźwy.  Uwagę policjantów zwróciły jednak źrenice kierowcy, które nie reagowały na światło i były powiększone, mężczyzna był też nadpobudliwy. Z uwagi na podejrzenie, że 35-latek jest pod wpływem narkotyków, został on zatrzymany i przewieziony do szpitala, gdzie została mu pobrana krew do dalszych badań.
W nocy z sobotę na niedzielę na ul. Podwale Grodzkie funkcjonariusze skontrolowali kierującego volkswagenem. Podczas tej interwencji policjanci ustalili, że 37-latek z Gdańska, która siedział za kierownicą auta, miała dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, a także cofnięte uprawnienia do kierowania. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do policyjnego aresztu. 37-latek usłyszał zarzuty za złamanie sądowego zakazu oraz niestosowanie się do decyzji administracyjny o cofnięciu uprawnień, a prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny.
W niedziele policjanci w trakcie kontroli drogowych zatrzymali dwóch poszukiwanych. Do pierwszej z takich interwencji doszło po godz. 15:00 na al. Sucharskiego. Tam funkcjonariusze drogówki zatrzymali do kontroli kierującego volkswagenem, który chwilę wcześniej w Tunelu Gocłowskiego przekroczył dozwoloną prędkość o 31 km/ h, a także nie zasygnalizował manewru zmiany ruchu. W trakcie interwencji kierowca odmówił podania danych osobowych, popełniając kolejne wykroczenie. Funkcjonariusze ustalili po chwili tożsamość mężczyzny. Podczas sprawdzania jego danych, okazało się, że 46-letni gdańszczanin nie ma uprawnień do kierowania i jest poszukiwany zarządzeniem sądu do ustalenia miejsca pobytu. 46-latek został zwolniony po tym, jak na komisariacie przekazał policjantom oświadczenie o aktualnym miejscu pobytu. Za wykroczenia, które popełnił, odpowie teraz przed sądem. Funkcjonariusze będą wnioskować między innymi o wydanie wobec kierującego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.
W niedzielę tuż przed godziną 18:00 na ul. Spacerowej policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego volkswagenem. Podczas legitymowania i sprawdzenia 33-letniego mieszkańca Gdańska w policyjnych bazach, okazało się, że jest on osobą poszukiwaną przez sąd do osadzenia w areszcie śledczym lub zakładzie karnym, celem odbycia trzyletniej kary pozbawienia wolności za przestępstwo posiadania środków odurzających. 33-latek został zatrzymany i przewieziony do komisariatu na Osowej. Zgodnie z dyspozycją sądu mężczyzna zostanie teraz umieszczony w zakładzie karnym lub areszcie.

Za złamanie zakazu sądowego grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, a także utrata uprawnień do kierowania. Za kierowanie pojazdem mechanicznym pomimo cofniętych uprawnień do kierowania grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Mimo że święta za nami policjanci nadal apelują o ostrożną jazdę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam, że szczęśliwie dojedziemy do celu:


• wolniej oznacza bezpieczniej – wyjedźmy z odpowiednim zapasem czasu, tak, aby nawet w przypadku większej liczby samochodów bez pośpiechu dotrzeć do celu;
• pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte nie tylko kierowca, ale i każdy pasażer – ich brak w razie zderzenia skutkuje poważnymi obrażeniami ciała;
• nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, po której możemy kierować pojazdem. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa ujemnie koncentrację – nasze reakcje stają się wolniejsze, nawet jeżeli bezpośrednio tego nie odczuwamy;
• przewoźmy dzieci bezpiecznie – w końcu to nasze największe skarby.

Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się trudne i bardzo zmienne, zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha, tymczasem może być już oblodzona, a w związku z tym śliska i zdradliwa. Pamiętajmy, że w wielu miejscach nawierzchnia drogi w połączeniu z opadami atmosferycznymi i leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może stracić panowanie nad pojazdem i wpaść w poślizg. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie czy pokonywanie zakrętów może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Każdy element zagrożenia, połączony z małym doświadczeniem lub złym samopoczuciem kierowcy, może doprowadzić do wypadku lub kolizji.

Apelujemy do wszystkich osób jeżdżących pojazdami, jak również pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, o uważną jazdę, stosowanie się do znaków drogowych, a przede wszystkim o niewsiadanie za kierownicę po wypiciu alkoholu. Korzystajmy z drogi w sposób rozsądny i bezpieczny.

Powrót na górę strony