Podsumowanie działań „Bezpieczny weekend- ostatni weekend wakacji”
Gdańscy policjanci zakończyli działania „Bezpieczny weekend-ostatni weekend wakacji ”, które trwały od 29 do 08.2020 r. do 31.08.2020 r., a ich głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym oraz ułatwienie ruchu pojazdów. Podczas tego weekendu policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 3 osobom, które będąc pod wpływem alkoholu, kierowały samochodem lub rowerem. Funkcjonariusze zatrzymali też do kontroli 14 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Wszyscy oni stracą prawa jazdy na 3 miesiące.
W ostatni weekend wakacji gdańscy policjanci prowadzili wzmożone działania prewencyjno-kontrolne. Funkcjonariusze obecni byli na ulicach miast i trasach wylotowych i wlotowych do Gdańska. W czasie kontroli zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszali się kierowcy. Sprawdzali ich trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci.
W ciągu trzech dni trwania działań policyjnych doszło do 4 wypadków drogowych. Funkcjonariusze ruchu drogowego odnotowali też 50 niegroźnych w skutkach kolizji. Podczas ostatniego weekendu wakacji policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 3 osobom, które będąc pod wpływem alkoholu, kierowały samochodem lub rowerem. Wśród tych osób był 63-latek kierujący volkswagenem golfem. Mężczyzna, będąc pod wpływem prawie 2 promili alkoholu, został zatrzymany do kontroli w sobotę na ul. Steczka.
W sobotę wieczorem na ul. Wyzwolenia policjanci drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę skody. Podczas sprawdzania danych 27-letniego mężczyzny okazało się, że ma on aktywny zakaz sądowy, który obowiązywał go do marca 2021 roku. W miniony weekend policjanci uniemożliwili też dalszą jazdę dwóm kierującym, którzy mieli cofnięte uprawnienia do kierowania. Jeden z nich, został zatrzymany do kontroli, po tym, jak nie zastosował się do znaku, jadąc fordem po buspasie na ul. Podwale Przedmiejskie.
Podczas weekendowych służb gdańscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 14 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Kierowcy stracą teraz uprawnienia na trzy miesiące.
Złamanie zakazu sądowego to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do 5 lat. Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, a także utrata uprawnień do kierowania oraz wysoka grzywna. Za prowadzenie samochodu pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień, grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.