Wiadomości

Zatrzymani złodzieje rowerów

Data publikacji 12.08.2020

Dzięki skutecznej pracy policjantów odpowiedzialności karnej nie uniknie mieszkaniec Gdańska, który jest podejrzany o kradzież rowerów. Drugi ze sprawców dzięki reakcji mieszkańca Oliwy został zatrzymany i także usłyszy zarzut kradzieży. Mężczyznom grozi 5 lat więzienia.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło pod koniec minionego tygodnia. Policjanci z komisariatu Śródmieście odebrali zgłoszenie o kradzieży roweru. Sprawca ukradł jednoślad z klatki schodowej.
Sprawą od początku zajęli się kryminalni. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzili miejsce zdarzenia oraz pobliski teren, przeprowadzili rozmowy z osobami, które mogły mieć informacje na temat zdarzenia oraz sprawcy. Policjanci zabezpieczyli monitoring, przeanalizowali go oraz zaczęli szukać mężczyzny, którego wizerunek zarejestrowały kamery.

Dzięki dobremu rozpoznaniu kryminalni szybko ustalili tożsamość sprawcy. Wczoraj kryminalni zatrzymali na terenie Śródmieścia 21-letniego mieszkańca Gdańska, który jest podejrzewany o kradzieże. Kryminalni odzyskali także ukradziony rower. Funkcjonariusze, w jednym z używanych przez mężczyznę pomieszczeń, zabezpieczyli również inny pochodzący z kradzieży rower.
Mężczyzna został przewieziony do policyjnego aresztu i jeszcze dzisiaj usłyszy zarzuty kradzieży. Odzyskane rowery policjanci przekazali właścicielom.

Kolejne zdarzenia miało miejsce na początku tygodnia w Oliwie. Sprawca ukradł rower z osiedlowego parkingu. W tym przypadku złodziej został ujęty przez zgłaszającego, który natychmiast zaalarmował policjantów. Funkcjonariusze szybko dojechali w miejsce zdarzenia, a następnie przewieźli zatrzymanego 20-latka do policyjnego aresztu. Zatrzymany jeszcze dziś usłyszy zarzut kradzieży roweru.

Jak się okazało zgłaszający to syn jednego z gdańskich policjantów.

Za kradzież grozi 5 lat więzienia.

Przypominamy:

Sezon rowerowy w pełni, niestety, rower to również środek transportu, który często pada łupem złodziei. Latem policjanci przyjmują więcej tego rodzaju zgłoszeń niż w okresie jesienno-zimowy. Policjanci pracują nad sprawami kradzieży rowerów i zatrzymują sprawców tych przestępstw. Większość tych zdarzeń miała wspólny mianownik-nieskuteczne zabezpieczenie jednośladu. Jak pokazuje doświadczenie, zjawisko to można w znacznym stopniu ograniczyć, pamiętając m.in. o tym, że:okazja czyni złodzieja. Rowery kradzione są w przeróżny sposób: z klatek schodowych, sprzed sklepów, hal garażowych, domów, z piwnic. Właściciele rowerów zostawiają je też przed sklepem „na moment” bez żadnego zabezpieczenia.

Aby ustrzec się przed kradzieżą roweru, należy pamiętać o kilku zasadach:

- nie pozostawiajmy niezabezpieczonych i gotowych do jazdy rowerów w miejscach publicznych: przed sklepem, na ulicy itp.,

- nie pozostawiajmy rowerów na klatkach schodowych (nawet, jeśli w bloku jest domofon),

- stosujmy lepsze zapięcia renomowanych firm. Lepsze zabezpieczenia zajmują złodziejom nawet kilka minut, co zazwyczaj decyduje o tym, że złodziej rezygnuje z łupu,

- zabezpieczenia zakładajmy możliwie jak najciaśniej i w taki sposób, aby szczelina zamka była trudno dostępna. Łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło). Nieskuteczne są cienkie linki czy sprężynki z zapięciami szyfrowymi-łatwo je przeciąć,

- gdy zostawiamy rower przed sklepem, to zawsze na widoku, nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu itp.

- warto wyczulić sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,
- zachować kartę gwarancyjną roweru i sfotografować swój rower,

- w przypadku braku karty spisać numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, co ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.

- oznakować dodatkowo rower

Policjanci zachęcają mieszkańców Gdańska do dodatkowego oznakowania roweru.

Policjanci z Gdańska mając na uwadze konieczność prewencyjnego i profilaktycznego przeciwdziałania kradzieżom rowerów, już od drugiej połowy lipca w ramach realizacji programu prewencyjnego OZNAKUJ ROWER nieodpłatnie, znakują rowery mieszkańcom Gdańska, poprzez naniesienie w widocznym miejscu na ramie roweru oznaczenia składającego się z liter i cyfr. Na naniesiony numer zostanie naklejona specjalna naklejka. Na życzenie właściciela oznaczenie takie można nanosić również na inne elementy roweru. Podczas znakowania wypełniana jest karta identyfikacyjna, a dane z karty wprowadzone zostaną do bazy danych Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Akcja znakowania rowerów ma na celu umożliwienie identyfikacji ukradzionego jednośladu, a tym samym ma ograniczyć zjawisko kradzieży właśnie przez naniesienie na nie cech identyfikacyjnych.

Po oznakowaniu roweru, jego właściciel otrzyma dowód identyfikacyjny i zobowiązany zostaje do poinformowania Policji o utracie roweru lub zmianie właściciela.

Do oznakowania roweru wymagane będą:

- dokument tożsamości,

- dokumenty potwierdzające własność roweru (karta gwarancyjna, faktura zakupu, umowa kupna/sprzedaży).

Przy zakupie roweru pamiętajmy także, że rower kupowany z tzw. drugiej ręki, po okazyjnej cenie może być kradziony. Aby uchronić się przed takim zakupem, można sprawdzić legalność pochodzenia jednośladu. Posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem, za które, w zależności od okoliczności, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Powrót na górę strony