Kierowcy bez uprawnień i nietrzeźwi staną przed sądem
W weekend gdańscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali siedmiu kierujących, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem złamali przepisy i kierowali samochodem, pomimo zakazów i bez stosownych uprawnień. Dodatkowo jeden z nich był sprawcą kolizji, a dwaj z zatrzymanych kierowców było pod wpływem amfetaminy. Za złamanie zakazu sądowego grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Za prowadzenie samochodu pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień, grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Grzywna do 5 tysięcy złotych i sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi grozi za wykroczenie kierowanie pojazdem bez uprawnień.Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego to przestępstwo , za które grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.
W weekend policjanci ruchu drogowego z Gdańsk zatrzymali siedmiu kierujących, którzy nie mieli stosownych uprawnień i prowadząc samochód, nie dostosowali się do zakazu sądowego czy też decyzji administracyjnych.
W piątek popołudniu na terenie jednej ze stacji paliw przy ul. Marynarki Polskiej funkcjonariusz drogówki zauważył kierującego mercedesem, który nie powinien prowadzić samochodu, bo wcześniej był zatrzymany przez policjanta jako nietrzeźwy sprawca kolizji. Funkcjonariusz podjął wobec mężczyzny interwencję, w trakcie której ustalił, że 58-letni gdańszczanin ma sądowy zakaz kierowania pojazdami do marca 2023 roku.
Kolejny kierujący , który tym razem nie zastosował się do decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, został zatrzymany przez policjantów drogówki w piątek wieczorem na ul. Budowlanych . Podczas obsługi zdarzenia drogowego, którego sprawcą był kierowca opla, okazało się, że na 48-latek który nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu, decyzją administracyjną Starosty Kartuskiego ma cofnięte uprawnienia.
Z kolei w sobotę w nocy na ul.Hucisko policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 40-latka z Gdańska, który kierował volkswagenem i przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle. . Podczas interwencji okazało się , że mężczyzna nie tylko jest pijany i ma 2 promile alkoholu w organizmie, ale także jest poszukiwany przez Interpol i ciąży na nim sądowy zakaz kierowania pojazdami do października 2024 roku.
W niedzielę rano kierowca bez uprawnień i pijany został zatrzymany na ul. Trakt św.Wojciecha. Podczas sprawdzania danych 26-letniego motocyklisty okazało się, że nie ma uprawnień do kierowania, a badanie alkomatem pokazało, że jest pod wpływem ponad 0,5 promila alkoholu. Tego samego dnia na ul. Kartuskiej policjanci ruchu drogowego zauważyli, że w jadącym przed nimi samochodem marki saab, kierowca zamienił się miejscami z pasażerem. Podczas tej sytuacji, pasażer zwolnił pedał sprzęgła i uderzył w stojącą przed nim mazdę, która zatrzymała się na skrzyżowaniu na czerwonym świetle. Szczegółowa kontrola wykazała, że kierujący saabem to 25-latek z Gdańska, który ma dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami. Dodatkowo tester pokazał że, mężczyzna był pod wpływem amfetaminy. Policjanci ustalili też, że 31-letni pasażer, który był sprawcą kolizji , nie ma żadnych uprawnień do kierowania.
Kilka godzin później dwa patrole ruchu drogowego pojawiły się na ul. Uczniowskiej, gdzie pijany kierowca miał wjechać do rowu i został ujęty przez świadka zdarzenia, który przytrzymał go i uniemożliwił mu ucieczkę. Interweniujący w tej sprawie funkcjonariusze ustalili, że 57-letni gdańszczanin kierujący skodą jest pod wpływem ponad 2,5 promili alkoholu. W trakcie czynności na miejscu tego zdarzenia, jeden z policjantów zauważył jak ul. Uczniowską jedzie kierujący oplem, który wcześniej był zatrzymywany do kontroli z powodu ciążącego na nim zakazu sądowego. Funkcjonariusz natychmiast podjął interwencję wobec tego kierowcy. Szczegółowa kontrola wykazała, że 33-latek kierujący oplem ma cztery sądowe zakazy kierowania pojazdami. Wstępne badanie testerem wykazało ,że znajduje się też pod wpływem amfetaminy. Przed umieszczeniem 33-latka w policyjnym areszcie, w szpitalu została pobrana od niego krew do szczegółowych badań.
Za złamanie zakazu sądowego grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Za prowadzenie samochodu pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień, grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Grzywna do 5 tysięcy złotych i sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi grozi za wykroczenie kierowanie pojazdem bez uprawnień.Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego to przestępstwo , za które grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.