Wiadomości

Nękał byłą partnerkę- został zatrzymany

Data publikacji 22.07.2020

Zarzut stalkingu usłyszał 36-latek z Gdańska, który uporczywie nękał swoją ofiarę. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów. Wczoraj prokurator ogłosił mu zarzut dotyczący stalkingu i objął go policyjnym dozorem, mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

 
Policjanci z komisariatu na Suchaninie kilka dni temu zatrzymali 36-letniego mieszkańca Gdańska, który od końca marca uporczywie nękał swoją byłą partnerkę. Mężczyzna wysyłała jej kilkaset SMS-ów dziennie, wielokrotnie groził kobiecie. Mężczyzna bez zgody pokrzywdzonej rozpowszechnił jej intymne zdjęcia, wysyłając je do jej najbliższych, przez co wzbudził w kobiecie poczucie zagrożenia i naruszył jej prywatność.
 
 
Policjanci od razu po dokładnym przeanalizowaniu zawiadomienia o przestępstwie, przesłuchaniu świadków zatrzymali 36-latka, który został doprowadzony do prokuratury. Mężczyzna został przesłuchany i ogłoszono mu zarzut stalkingu. Prokurator zastosował wobec podejrzanego policyjny dozór oraz zdecydował o zakazie kontaktowania się z pokrzywdzoną i zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 20 metrów.
Za stalking grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
 
 
Policjanci przypominają o tym, że w przypadku uporczywego nękania, jedyną metodą walki z tym przestępstwem jest zgłoszenie go policji. Ofiara powinna też gromadzić dowody (np. SMS-y, e-maile, listy), pozyskać świadków.
Stalking określa się jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Zgodnie z kodeksem karnym, stanowi on przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat, a w niektórych przypadkach nawet do lat 12. Sprawcami są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ludzie z różnych środowisk, czasem bardzo inteligentni.
Nie jest możliwe stworzenie pełnego katalogu zachowań, które mogą być uznane za przejaw uporczywego nękania. Jednak praktyka uczy, że dręczyciele zazwyczaj działają poprzez dzwonienie, tzw. głuche telefony oraz telefony w porze nocnej, wystawanie w okolicy domu ofiary czy miejsca zatrudnienia, nawiązywanie niechcianego kontaktu przy pomocy osoby trzeciej, śledzenie, włamania do domu lub samochodu, wysyłanie listów, e-maili, a nawet prezentów.
Pamiętajmy, że jednorazowa sytuacja nie może być traktowana jako uporczywa. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym, uzasadnione okolicznościami, poczucie zagrożenia.
Powrót na górę strony