Nie daj szansy złodziejowi, weź udział w programie prewencyjnym gdańskiej Policji "OZNAKUJ ROWER"
Policjanci z Gdańska rozpoczęli akcję profilaktyczna "Oznakuj Rower" i zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w tym programie prewencyjnym. Akcja policjantów ma umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania ukradzionego jednośladu, a tym samym ograniczyć kradzieże rowerów poprzez nanoszenie na nie cech identyfikacyjnych.
Sezon rowerowy w pełni, niestety, rower to również środek transportu, który często pada łupem złodziei. Latem policjanci przyjmują więcej tego rodzaju zgłoszeń niż w okresie jesienno-zimowy. Policjanci pracują nad sprawami kradzieży rowerów i zatrzymują sprawców tych przestępstw.
Z naszych doświadczeń wynika, że większość tych zdarzeń ma wspólny mianownik-nieskuteczne zabezpieczenie jednośladu. Dlatego oprócz przestrzegania i informowania mieszkańców o formach zabezpieczenia swojego jednośladu, policjanci rozpoczęli akcje pod nazwą „Oznakuj Rower".
Program prewencyjny gdańskiej Policji ma umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania skradzionego jednośladu, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów. Znakowanie polega na wygrawerowaniu oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie jego rejestracji policyjnej bazie. Rejestracja jest technicznym zabezpieczeniem rowerów przed kradzieżą.
Do znakowania rowerów stosuje się specjalne elektryczne urządzenie zwane „engrawerem”, którym „pisze się” jak długopisem po znakowanej powierzchni, nanosząc niepowtarzalny kod, składający się z liter i cyfr. Każdy oznakowany rower zostanie również opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną.
Mikroudarowa technologia engrawera pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania i jest tak trwała, że próba jego starcia powoduje zmiany w strukturze materiału. Tak więc całkowite usunięcie napisu bez pozostawienia śladów jest niemożliwe.
Oznaczenie roweru zostaje naniesione na ramie roweru w widocznym miejscu – po lewej stronie. Na naniesiony numer zostaje naklejona naklejka. Podczas znakowania wypełniana jest karta rejestracyjna roweru, która jest przechowywana w jednostce, a dane z karty zostają wprowadzone do bazy danych. Właściciel roweru otrzymuje dowód identyfikacyjny i zostaje poinformowany o konieczności informowania policji o utracie roweru lub zmianie jego właściciela. Aby oznakować rower, należy zabrać ze sobą kartę gwarancyjną, paragon lub fakturę zakupu oraz dowód osobisty.
Jednocześnie informujemy, że naniesienie numeru jest ingerencją w strukturę ramy roweru. Numer identyfikacyjny jest trwale naniesiony na ramę. Właściciel roweru, który decyduje się na jego oznakowanie dobrowolnie, wyraża zgodę na wprowadzenie tego typu zmiany.
Do oznakowania roweru wymagane są następujące dokumenty:
- karta gwarancyjna,
- paragon zakupu / faktura,
- dokument tożsamości – (osoba pełnoletnia).
Przed znakowaniem zostanie wypełniony elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Wygrawerowany numer zostanie wprowadzony do policyjnej bazy danych.
Jeżeli są Państwo zainteresowani przystawieniem do akcji profilaktycznej, prosimy o zapoznanie się z harmonogramem jej prowadzenia:
1. Gdzie i kiedy można oznakować rower?
Realizacja znakowania rowerów jest możliwa na terenie dwóch komisariatów Policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w każdą środę i sobotę przez trzy godziny. W tym celu wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź zgłoszenie poprzez kontakt mailowy: oznakujrower@gd.policja.gov.pl (należy oczekiwać na informację zwrotną) w celu umówienia konkretnej daty oznakowania roweru, dzienna ilość możliwych do grawerowania rowerów jest ograniczona.
2. Jakie warunki musi spełniać rower?
Najważniejszym warunkiem jest posiadanie numeru seryjnego, możliwego do odczytania. Numer seryjny jest umieszczony przez producenta roweru najczęściej w dolnej części ramy, w okolicy korby, np. rura podsiodłowa lub pod metalową obudową suportu.
3. Jakie warunki musi spełniać właściciel?
Właściciel roweru, który chce przystąpić do akcji, musi być pełnoletni, okazać dokument potwierdzający ukończony wiek 18 lat.