Wiadomości

Trwa sezon rowerowy, pamiętajmy o bezpieczeństwie.

Data publikacji 04.06.2020

Przypominamy, że rowerzysta jest pełnoprawnym użytkownikiem drogi, który ma prawo oczekiwać, że jego uprawnienia będą respektowane, ale sam także ma obowiązek pamiętać o przepisach. Znaczny wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów ma zachowanie kierowców, wobec tych użytkowników dróg. Wczoraj w Gdańsku doszło zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty. Kierujący samochodem osobowym nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z jadącą po drodze rowerowej 41-letnią cyklistką. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia i apelują o rozwagę oraz ostrożność.




Wczoraj tuż przed godziną 08:00 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na ul. Jaśkowa Dolina. Funkcjonariusze ruchu drogowego, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia, wstępnie ustalili, że 33-letni gdańszczanin kierujący kia, jadąc ul. Jaśkowa Dolina w kierunku ul. Grunwaldzkiej, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, wykonując manewr skrętu w lewo i zderzył się z jadącą po wyznaczonej drodze dla rowerów 41-letnią gdańszczanką kierująca rowerem. Kobieta z urazem kręgosłupa i lewej dłoni trafiła do szpitala. Policjanci wyjaśniają teraz okoliczności tego zdarzenia.

W związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego coraz więcej rowerzystów pojawia się na drodze. Pamiętajmy, że rowerzyści obok pieszych zaliczani są do niechronionych uczestników ruchu drogowego i z tego względu bardziej niż inni uczestnicy są narażeni na poważne skutki wypadków drogowych. Przy zderzeniu z autem mają nikłe szanse, by wyjść z takiego zdarzenia bez szwanku. Nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego zarówno przez rowerzystów, jak i kierowców, brak prawidłowych zachowań uczestników tych grup-to tylko niektóre przyczyny takich wypadków. Apelujemy do uczestników ruchu drogowego o ostrożność i wzajemny szacunek na drodze. Jak zawsze aktualna jest też na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu.

W maju 2020 roku na terenie Gdańska doszło do 21 wypadków z udziałem rowerzystów i 49 kolizji, w których udział brali kierujący jednośladami. Ze statystyk wynika, że to kierowcy są winni większości z tych zdarzeń. Do najczęstszych przyczyn kolizji i wypadków z udziałem rowerzystów należą: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu czy nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerzystów. Niedostateczna wiedza odnośnie zasad pierwszeństwa na przejazdach rowerowych, brak nawyku wypatrywania cyklistów na drodze oraz wyprzedzanie w zbyt bliskiej odległości to błędy, które kierowcy popełniają najczęściej, narażając przy tym życie oraz zdrowie użytkowników dwóch kółek.

Z kolei rowerzyści są sprawcami wypadków z następujących przyczyn: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innym uczestnikom ruchu drogowego, nieprawidłowe skręcanie, nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejście dla pieszych. Cykliści powinni pamiętać, by upewnić się, czy w trakcie skręcania nie zajadą drogi innym pojazdom oraz powinni sygnalizować kolizyjne manewry.

Policjanci ruchu drogowego z Gdańska, zatrzymują coraz więcej rowerzystów pod wpływem alkoholu.

W 2017 roku, podczas prowadzonych kontroli trzeźwości, okazało się, że 470 osób, które kierowały rowerem, były pod wpływem alkoholu (w tym było 311 nietrzeźwych rowerzystów i 159 rowerzystów po użyciu alkoholu).

W 2018 roku policjanci z Gdańska zatrzymali 566 rowerzystów pod wpływem alkoholu (w tym było 366 nietrzeźwych rowerzystów i 200 rowerzystów po użyciu alkoholu), z kolei w 2019 roku zatrzymano do kontroli 615 rowerzystów pod wpływem alkoholu (w tym było 387 nietrzeźwych i 228 po użyciu alkoholu).
Jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest zabroniona, gdy jedziemy: na drodze publicznej, w strefie zamieszkania i strefie ruchu. Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu i stanie nietrzeźwości w przypadku rowerzystów jest wykroczeniem.
Nietrzeźwi rowerzyści z całą pewnością stanowią zagrożenie przede wszystkim dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że działanie alkoholu osłabia naszą koordynację, wpływa na czas reakcji czy na odbieranie bodźców wzrokowych. Przy znacznym stężeniu alkoholu w organizmie człowieka dochodzi też do tak zwanego zjawiska widzenia tunelowego, co oznacza, że kąt widzenia takiej osoby zawęża się do kilku stopni. Tylko trzeźwy kierujący jest w stanie w porę zareagować na drodze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

A oto kilka uwag do kierowców:

-Rowerzysta jest równoprawnym użytkownikiem drogi.
- Zbyt bliskie przejeżdżanie obok rowerzysty może spowodować zachwianie jego równowagi i wypadek.
- Jadąc w nocy, należy pamiętać, że nie wszyscy rowerzyści „dorośli” do stosowania oświetlenia.
- Rowerzysta znajdujący się na przejeździe dla rowerzystów ma pierwszeństwo przed kierującym pojazdem.
- Bez względu na to z czyjej winy jest wypadek, w kolizji z naszym samochodem obrażeń ciała zawsze dozna rowerzysta. Trzeba pamiętać, że obraz śmierci lub cierpienia ofiary na zawsze pozostanie w naszej świadomości.

Oraz kilka uwag do rowerzystów:

- Na przejściu dla pieszych kierowca spodziewa się obiektu poruszającego się z prędkością pieszego. Wjeżdżając na rowerze na przejście dla pieszych, nie tylko łamiemy przepisy ale narażamy się na to, że kierowca nas w porę nie zauważy.
- Oświetlenie, to nie tylko obowiązkowe wyposażenie roweru, to także szansa, że zostaniemy dostrzeżeni przez kierowcę odpowiednio wcześnie, a nie wtedy, gdy jest za późno na hamowanie.
- Nie należy bezgranicznie wierzyć w posiadanie pierwszeństwa przejazdu. Lepiej zachować rozwagę przy przejeżdżaniu przez przejazd dla rowerzystów niż narazić się na obrażenia ciała w kontakcie z pojazdem.
- Rowerzysta może korzystać z pobocza lub jezdni tylko w razie braku drogi dla rowerów, lub rowerów i pieszych.

- Kask, mimo że nie jest obowiązkowy, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo urazu podczas kolizji lub upadku z roweru. Myśleć trzeba przed zdarzeniem. Później już może nie być czym.
- Czasem warto, a nawet trzeba zrezygnować z jazdy rowerem. Jeśli nie musisz, nie ryzykuj jazdy po bardzo ruchliwej jezdni, nie wsiadaj także na rower podczas złej widoczności – w czasie mgły, deszczu czy o zmierzchu na źle oświetlonej drodze. W takich warunkach łatwo o wypadek.

Powrót na górę strony