Sprawca oszustw na BLIK-a w rękach policjantów
Kryminalni z Gdańska zatrzymali 19-latka podejrzanego o oszustwa metodą na BLIK-a. Mieszkaniec Szczecina trafił w ręce policjantów na gorącym uczynku, gdy wypłacał gotówkę z bankomatu. 19-latek usłyszał na tę chwilę dwa zarzuty. Policjanci przypuszczają, że to nie ostatnie zarzuty w tej sprawie, które usłyszy mężczyzna. Policjanci cały czas pracują nad tą sprawą, niewykluczone są kolejne zatrzymania. Dziś mężczyzna został aresztowany przez sąd na najbliższe trzy miesiące. Za oszustwo grozi 8 lat pozbawienia wolności.
W miniony piątek o godzinie 15, do policjantów ze Śródmieścia zgłosiła się kobieta, która powiedziała im, że przed chwilą została oszukana. Sprawca włamał się na komunikator pokrzywdzonej, podał się za jej znajomą i poprosił o pomoc finansową. Kobieta, myśląc, że pomaga znajomej, przekazała sprawcy kod BLIK i straciła pieniądze z konta. Kolejną próbę oszustwa sprawca podjął, gdy pokrzywdzona była już w komisariacie. Sprawca poprosił o kolejny kod, żeby wypłacić kolejne kilkaset złotych. Tym razem kobieta nie przekazała mu kodu.
Podczas gdy śledczy przyjmowali zawiadomienie o przestępstwie, oficer dyżurny przekazał kryminalnym informację o tym zdarzeniu. Policjanci od razu zajęli się tą sprawą.
Kryminalni zabezpieczyli i przeanalizowali zapisy z kamer monitoringów i bardzo szybko wytypowali mężczyznę, który mógł mieć związek z tym zdarzeniem.
Kryminalni około godziny 16.30 zauważyli poszukiwanego przez nich mężczyznę, gdy wypłacał pieniądze z bankomatu przy ul. Długie Pobrzeże. Policjanci podęli wobec niego interwencję, w wyniku której 19-letni mieszkaniec Szczecina został zatrzymany i doprowadzony do policyjnego aresztu. Kryminalni podczas przeszukania mężczyzny zabezpieczyli od niego 8 tys. zł. Nie wykluczone, że zabezpieczona kwota może pochodzić z przestępczego procederu.
Podczas gdy 19-latek czekał na przesłuchanie w policyjnej celi kryminalni i śledczy zebrali informacje wskazujące na to, że zatrzymany ma zawiązek z przestępstwami, do których dochodziło w innych miastach na terenie kraju.
Mężczyzna na tę chwilę usłyszał dwa zarzuty dotyczące oszustw, policjanci przypuszczają, że to nie ostatnie zarzuty w tej sprawie, które usłyszy mężczyzna. Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne zatrzymania. Dziś mężczyzna został aresztowany przez sąd na najbliższe trzy miesiące. Za oszustwo grozi 8 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy, uważaj na oszustwa na BLIK-a!
Sprawcy włamują się na portale społecznościowe i piszą przez internetowy komunikator, że potrzebują szybkiej pomocy finansowej i proszą o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK). Przekonują ofiary do przekazania im pieniędzy, zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób daje przestępcy pieniądze. Wiele osób pokrzywdzonych było przekonanych, że korespondowali ze swoimi znajomymi.
Przypominamy, że takiego rodzaju wyłudzenia można uniknąć, wystarczy, że będziemy stosowali kilka ważnych zasad:
- należy stosować dwuskładniowe uwierzytelnianie swoich kont społecznościowych, wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto- zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS;
- zawsze warto potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory- najlepiej zadzwonić do takiej osoby;
- zawsze trzeba sprawdzać dane transakcji przed jej potwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie);
- trzeba chronić swój telefon oraz szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.