Wiadomości

Podsumowanie świąt na drogach

Data publikacji 30.12.2019

Do wczoraj trwały działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na naszych drogach w związku ze Świętami i dużym ruchem pojazdów. Od 24 grudnia funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzili wzmożone kontrole drogowe. Policjanci sprawdzali m.in. prędkość, trzeźwość kierowców i sposób przewożenia dzieci. Podczas świątecznego weekendu funkcjonariusze zatrzymali dziesięciu kierujących pod wpływem alkoholu i trzech kierowców, którzy nie zastosowali się do zakazów sądowych. Funkcjonariusze zatrzymali



Od wtorku gdańscy policjanci prowadzili działania związane ze świątecznym weekendem. Funkcjonariusze obecni byli na ulicach miast i trasach wylotowych z Gdańska. W czasie kontroli zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszali się kierowcy. Sprawdzali ich trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci.

W ciągu sześciu dni trwania wzmożonych działań policyjnych na terenie Gdańska doszło do 2 wypadków drogowych. Funkcjonariusze ruchu drogowego odnotowali też 55 niegroźnych w skutkach kolizji. Policyjne kontrole zakończyły się zatrzymaniem 36 dowodów rejestracyjnych za zły stan techniczny pojazdów.

W świąteczne dni policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 10 osób, które będąc pod wpływem alkoholu, kierowały samochodem. Funkcjonariusze zatrzymali także 18-letniego kierującego, który był pod wpływem środków odurzających oraz alkoholu, nie miał uprawnień do kierowania i nie zatrzymał się do kontroli. Dwóch z nietrzeźwych kierujących było sprawcami kolizji. Do pierwszej z nich doszło w Wigilię na skrzyżowaniu ulic Małomiejskiej i Kadmowej. Jak ustalili policjanci, 39-letni gdańszczanin kierujący BMW, jadąc ul.Małomiejską w kierunku traktu Św.Wojciecha, nie zachował szczególnej ostrożności i podczas wykonywania manewru wymijania, zderzył się z jadącym w przeciwnym kierunku samochodem osobowym marki Renault. W trakcie czynności okazało się, że sprawca kolizji miał w wydychanym powietrzu ponad promil alkoholu.

Kolejny nietrzeźwy kierowca, który spowodował zagrożenie w ruchu drogowym został zatrzymany w niedzielę w nocy. 26-latek z Gdańska mając w wydychanym powietrzu ponad promil alkoholu kierował Volkswagenem Beetle. Mężczyzna, wykonując manewr skrętu w lewo z ul. Małomiejskiej w Raduńską, nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na prawe pobocze ul. Raduńskiej, uderzając w barierkę ochronną, a następnie w ogrodzenie pobliskiej szkoły.
W czasie świątecznym policjanci ruchu drogowego zatrzymali trzech kierujących, którzy mieli sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. W środę w nocy na ul. Kołobrzeskiej funkcjonariusze skontrolowali kierującą Alfa Romeo. Uwagę policjantów zwrócił stan techniczny pojazdu. Podczas tej interwencji policjanci ustalili, że 32-latka z Gdyni , która siedziała za kierownicą auta, miała trzy sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Tego samego dnia na ul. Szczęśliwej funkcjonariusze zatrzymali kolejnego kierowcę, tym razem z dwoma sądowymi zakazami. Następny kierowca z sądowym zakazem trafił w ręce policjantów podczas wczorajszej kontroli drogowej na ul. Marynarki Polskiej.

W trakcie wzmożonych kontroli policjanci ruchu drogowego zatrzymali dwie osoby poszukiwane. Jedna z tych osób to 41-latek z Gdyni, który Wigilię spędził w policyjnym areszcie. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli we wtorek wieczorem na Al. Zwycięstwa w Gdyni, po tym, jak kierując Oplem przekroczył dozwolona prędkość o 45 km/h. Podczas sprawdzania jego danych, okazało się, że 41-latek jest poszukiwany trzema zarządzeniami, a także listem gończym do ustalenia miejsca pobytu oraz doprowadzenia do aresztu śledczego lub zakładu karnego celem odbycia kary pozbawienia wolności.

W trakcie kontroli świątecznych policjanci ruchu drogowego zatrzymali jedenastu kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Wszyscy ci kierujący stracą teraz prawa jazdy na trzy miesiące. Wśród tych kierowców był 57-latek z Gdańska, który w sobotę po południu kierując Volkswagenem na ul.Marynarki Polskiej, przekroczył dozwoloną prędkość o 62 km/h. Badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał w wydychanym powietrzu 0,6 promila alkoholu.

Za złamanie zakazu sądowego grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, a także utrata uprawnień do kierowania. Kara aresztu lub grzywny, a także utrata uprawnień do kierowania grozi za jazdę samochodem w stanie po użyciu alkoholu.

Powrót na górę strony