Wiadomości

DRUGIE SPOTKANIE Z POLICJANTEM PRAWO JAZDY ZATRZYMANE NA 6 MIESIĘCY

Data publikacji 21.03.2019

W ciągu dwóch tygodni 25-letni gdańszczanin był dwa razy zatrzymywany do kontroli przez tego samego policjanta ruchu drogowego. Spotkanie z funkcjonariuszem skończy się tym razem dla mężczyzny zatrzymaniem prawa jazdy na 6 miesięcy.

 

Kilka dni temu na ul. Heweliusza funkcjonariusz ruchu drogowego zauważył 25-latka z Gdańska, który kierował audi. Policjant postanowił zatrzymać mężczyznę do kontroli, ponieważ pamiętał, że dwa tygodnie wcześniej podejmował wobec niego interwencję i 25-latek nie powinien kierować autem, ponieważ zatrzymano mu prawo jazdy za rażące przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Na początku marca br. funkcjonariusz zatrzymał 25-letniego gdańszczanina po tym, jak na w Tunelu im. Abp. Gocłowskiego jechał 148 km/ h.

Decyzją administracyjną kierujący audi utracił wtedy prawo jazdy na trzy miesiące. Zatrzymanie do kontroli i kierowania autem bez prawa jazdy zakończy się tym razem dla 25-latka zatrzymaniem prawa jazdy na okres 6 miesięcy. Policjanci skierują również do sądu wniosek o ukaranie mężczyzny i orzeczenie wobec niego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Tylko w ciągu ostatnich czterech dni gdańscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy czternastu kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Przypominamy, że w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym tj. powyżej 50 km/h, policjant ujawniający takie wykroczenie zatrzymuje kierowcy dokument prawa jazdy. Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Kolejna kontrola i kierowanie samochodem bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:
• gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
• gorsza równowaga pojazdu na krzywiznach drogowych i mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
• dłuższa droga hamowania,
• dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy oraz pasażerów,
• większa długość drogi odrzutu pojazdów uczestniczących w wypadku, co oznacza możliwość odrzucenia pojazdu na chodnik lub na przeciwny pas ruchu i uwikłanie w wypadek dodatkowych uczestników ruchu.
Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów oraz warunków panujących na drodze. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ściśle związana z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących limitów prędkości, gdyż niedostosowanie się do tych ograniczeń generuje najwięcej groźnych w skutkach wypadków drogowych.

Powrót na górę strony