Wiadomości

MIEJ WPŁYW NA SWOJE OTOCZENIE KORZYSTAJ Z MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

Data publikacji 25.04.2018

Gdańscy policjanci podsumowali zgłoszenia internautów odnotowane na krajowej mapie zagrożeń od stycznia do kwietnia 2018 roku. Goście oraz mieszkańcy Gdańska zaznaczyli łącznie 1218 miejsc, w których ich zdaniem dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. Policjanci korzystają z tych informacji i codziennie przeprowadzają interwencje, które w sposób bezpośredni likwidują te zagrożenia.

Gdańscy policjanci podsumowali zgłoszenia internautów odnotowane na krajowej mapie zagrożeń od stycznia do kwietnia 2018 roku. Goście oraz mieszkańcy Gdańska zaznaczyli łącznie 1218 miejsc, w których ich zdaniem dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. Policjanci korzystają z tych informacji i codziennie przeprowadzają interwencje, które w sposób bezpośredni likwidują te zagrożenia.

Na przestrzeni stycznia i końca marca 2018 roku gdańscy policjanci odnotowali na terenie miasta 1218 zgłoszeń, które zostały naniesione przez internautów na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Część z zaznaczonych na mapie miejsc pokrywała się i dotyczyła tych samych nieprawidłowości. Wspomniana aplikacja od momentu jej uruchomienia cieszy się bardzo dużą popularnością. Mieszkańcy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy funkcjonariusze mogą skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Do najczęstszych nieprawidłowości wskazywanych od początku roku przez internautów na terenie Gdańska zaliczyć można nieprawidłowe parkowanie – 655 zgłoszenia to ponad 54 % wszystkich zgłoszeń, przekraczanie dozwolonej prędkości 277 zgłoszeń to 23% wszystkich zgłoszeń.  Zagrożenia te stanowiły 77 % wszystkich otrzymanych sygnałów.

W dalszej kolejności internauci wskazywali miejsca, w których dochodzi do spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, do występowania złej organizacji ruchu, nieprawidłowej infrastruktury drogowej te zgłoszenia oscylują od 4-6% do ogółu zgłoszeń.

Dzięki zgłoszeniom internautów policjanci za pośrednictwem innych instytucji którym zgłaszali nurtujące mieszkańców problemy doprowadzili m.in. do tego, że:

-naprawiono nawierzchnię przy ul. Wileńskiej, Płowce, Lęborskiej, Benzynowej. Internauci zgłaszali tam „ dziurę na dziurze”, " duże ubytki w nawierzchni".

- przy ul. Niedziałkowskiego/Regatowej zmieniono nieprawidłową infrastrukturę drogową. Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia na mapie zagrożeń o braku znaków poziomych oraz powtórzeniu oznakowania pionowego potwierdzili to zgłoszenie i od razu skierowali wniosek do GZDIZ, przygotowano również projekt organizacji ruchu w zakresie dodatkowego oznakowania liniami warunkowego zatrzymania na skrzyżowaniach.

- przy ul. Warszawskiej   na wysokości zjazdu na byłą cementownię wyeliminowano nieprawidłową organizację w ruchu drogowym. Policjanci przesłali wniosek do GZDIZ i w dniu 3 kwietnia tego roku ustawiono znak drogowy F-10 w ciągu ul. Warszawskiej w rejonie połączenia z drogą wewnętrzną stanowiącą dojazd do Osiedla Lawendowego, po to aby poinformować kierowców o zmianie geometrii drogi i wyznaczonym pasie do skrętu w lewo.

- Na ul. Wypoczynkowej dzięki informacji od internautów policjanci wyeliminowali zagrożenie polegające na otwartej studzience kanalizacyjnej w jezdni, która stanowiła realne zagrożenie dla przejeżdżających ta drogą pojazdów.

- Przy ul. Damroki policjanci przeprowadzają wielokrotne kontrole z uwagi na zgłoszenie o zjawisku żebractwa. Dzięki przeprowadzonym wywiadom środowiskowym policjanci ustalili osoby popełniające te wykroczenia, podczas jednej z interwencji zatrzymali tam osobę poszukiwaną listem gończym.

- Ponadto wiele zgłoszeń  dotyczyło  kierujących, którzy nie stosowali się do znaków drogowych i przekraczali obowiązujące ograniczenia prędkości. Ich weryfikacją zajmowali się funkcjonariusze z gdańskiej drogówki. Najczęściej interweniowali oni na ul. Elbląskiej, Trakcie św. Wojciecha, Tunel im. Gocłowskiego, ul. Słowackiego, Armii Krajowej,Sucharskiego, gdzie internauci sygnalizowali na KMZB częste przekraczanie dozwolonej prędkości. Kierowani w ten rejon policjanci, za popełnianie wspomnianego wykroczenia nakładali mandaty karne, kierowali wnioski o ukaranie oraz zatrzymywali prawa jazdy kierowcom którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h.

Na przestrzeni trzech miesięcy  policjanci sprawdzili każde naniesione na mapę zgłoszenie. Na 1218 wszystkich otrzymanych sygnałów policjanci potwierdzili 820  miejsc, które zostały objęte nadzorem w celu usunięcia zagrożeń oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Funkcjonariusze zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.
Policjanci proszą o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji.

Powrót na górę strony