Wiadomości

BEZPIECZNA WIELKANOC

Data publikacji 13.04.2017

Przed nami Wielkanoc. Dla wielu z nas to okres szczególnie radosny. Dla gdańskich policjantów to czas wzmożonej pracy. Jak co roku funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem w mieście. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzące święta będą spokojne.

Przed nami Wielkanoc. Dla wielu z nas to okres szczególnie radosny. Dla gdańskich policjantów to czas wzmożonej pracy. Jak co roku funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem w mieście. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzące święta będą spokojne.

W okresie przedświątecznym wielu z nas wybierze się na zakupy. Pamiętajmy, aby nie paść wówczas ofiarą złodziei. Wszędzie tam, gdzie jest tłok - w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowajmy szczególną ostrożność. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi jej wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN. Nie trzymajmy też pieniędzy w jednym miejscu, rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Złodzieje nie świętują. Z tego też względu na ulicach Gdańska pojawi się więcej patroli policyjnych. Wychodząc z domu nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży. Zwracajmy szczególną uwagę również na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy taki bagaż zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać na święta:
- odpowiednio wcześniej sprawdźmy stan naszego auta,
- każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej,
- pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach,
- jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności, nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks,
- zadbajmy o to, by być wypoczętym,
- w trakcie postojów parkujmy nasz samochód w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Policjanci przypominają, że „Lany Poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Funkcjonariusze przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty. Należy pamiętać także, że zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje "Lanego Poniedziałku", np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Podczas Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. Jeżeli zauważysz coś podejrzanego lub niepokojącego, nie wahaj się przed zawiadomieniem Policji, dzwoniąc pod bezpłatne numery alarmowe 997 lub 112!

Źródło: www.policja.pl

Powrót na górę strony