Wiadomości

WAKACJE NA DROGACH – DOWIEŹ CAŁO RODZINĘ DO CELU PODRÓŻY

Sezon urlopowy w pełni. Na drogach mamy do czynienia z wyjazdami rodzinnymi i niestety także z wypadkami, w których poszkodowane są rodziny. Przestrzegamy wszystkich kierowców wiozących swoich bliskich na wakacyjny wypoczynek przed zbytnim pośpiechem na drodze.

Sezon urlopowy w pełni. Na drogach mamy do czynienia z wyjazdami rodzinnymi i niestety także z wypadkami, w których poszkodowane są rodziny. Przestrzegamy wszystkich kierowców wiozących swoich bliskich na wakacyjny wypoczynek przed zbytnim pośpiechem na drodze.

Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Każdy kierowca, wsiadając do samochodu, powinien mieć poczucie, że odpowiada za ludzkie życie.

Pamiętajmy o elementarnych zasadach! Przez całą drogę kierowca powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę, aby rodzina jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu. Nie każdy kierowca może podróżować w nocy, czasami walka ze snem jest ponad jego siły. No i oczywiście – noga z gazu! Apelujemy do kierowców, wyjeżdżających na wakacje, o rozwagę, cierpliwość i zdjęcie nogi z gazu - tym bardziej, że ładna pogodna sprzyja szybkiej jeździe. Ci, którzy jeżdżą brawurowo powinni pamiętać, że od 18 maja 2015 roku za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy.

W wakacje wiele dzieci wyjedzie też na tzw. wypoczynek zbiorowy – kolonie lub obozy. Stało się już dobrym zwyczajem kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów, które zwiozą dzieci na wypoczynek, aby sprawdzić czy autokar ma ważne badanie techniczne oraz opłaconą polisę OC można też skorzystać ze strony internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Jeśli na miejscu zbiórki nauczyciel lub rodzic będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące niesprawności autokaru, bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwym, nie powinien absolutnie zgadzać się na wyjazd dzieci. Należy wówczas wezwać Policję. Lepiej spóźnić się na zamówiony posiłek, albo nawet wyjechać o dzień później, niż dopuścić do sytuacji gdy bezpieczeństwo podróżnych jest zagrożone.

W trakcie jazdy autokarem dzieci nie powinny: spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego, że są niebezpieczne rozpraszają uwagę kierującego. Postoje autobusu należy organizować wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach.

W lecie częstym widokiem w miejscowościach wczasowych i uzdrowiskowych stają się kolumny dzieci, maszerujące na i z plaży bądź kąpieliska, placów zabaw itd. Kierowca musi wtedy zachować maksymalną ostrożność, wzmóc czujność, zwolnić, a czasem wręcz zatrzymać pojazd. Tu powraca kwestia opiekunów, którzy winni mieć elementarną wiedzę z zakresu przepisów dotyczących maszerujących kolumn pieszych. Kolumna pieszych z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat może poruszać się tylko prawą stroną jezdni. Piesi w młodszym wieku idący w kolumnie poruszają się chodnikiem, gdy go nie ma idą poboczem, a kiedy nie ma także pobocza maszerują lewą stroną jezdni.

Źródło: KGP

Powrót na górę strony