Wiadomości

JAK UCHRONIĆ MIESZKANIE PRZED WŁAMANIEM

W trosce o Państwa bezpieczeństwo gdańscy policjanci apelują o czujność i przypominają o zasadach ostrożności, których przestrzeganie uchroni mieszkanie przed włamaniem. Poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu mieszkania odgrywają tzw. "bezpieczne postawy". To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania. 

W trosce o Państwa bezpieczeństwo gdańscy policjanci apelują o czujność i przypominają o zasadach ostrożności, których przestrzeganie uchroni mieszkanie przed włamaniem. Poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu mieszkania odgrywają tzw. "bezpieczne postawy". To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania.

Pamiętajmy , że złodziej typując mieszkanie do włamania wcześniej zbiera informacje o zasobach mieszkańców i ich przyzwyczajeniach . Włamywacze obserwują i sprawdzają kiedy domownicy wychodzą do pracy lub szkoły. Część informacji uzyskują od osób trzecich lub nawet przez bezpośredni kontakt z ofiarą.

Do kradzieży z włamaniem do mieszkań i domów dochodzi najczęściej na nowych osiedlach, gdzie mieszkańcy jeszcze się nie znają. Często bywa tak, że osoby obce są wpuszczane na teren zamkniętego osiedla lub na klatkę schodową. Takie sytuacje często wykorzystują złodzieje, oszuści oraz włamywacze i na to należy uważać. Analiza tego typu przestępstw wskazuje na to, że w przypadku włamań do mieszkań, najczęściej do nich dochodzi, gdy lokatorów nie ma w domu ( od rana do godzin popołudniowych). Włamywacze wykorzystują też kilkudniową nieobecność domowników. Zdarza się, że włamywacze wchodzą do domu przez okno, balkon a wychodzą z niego frontowymi drzwiami, nie wzbudzając przy tym żadnych podejrzeń. Najlepszym zabezpieczeniem jest tutaj monitoring, założenie alarmu , zaufany sąsiad oraz „bezpieczne postawy”.

Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa o których należy pamiętać i ich przestrzegać, aby uchronić mieszkanie przed włamaniem:

1) Nie przekazujmy jakichkolwiek informacji o naszym stanie majątkowym.
2) Rzeczy wartościowe – gotówkę, biżuterię odpowiednio zabezpieczmy.
3) Wychodząc z mieszkania dokładnie zamykajmy drzwi i zabezpieczajmy okna i drzwi balkonowe, tak aby nie można ich było z zewnątrz otworzyć.
4) Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej poprośmy kogoś ze znajomych czy rodziny o opiekę nad naszym mieszkaniem, powinien pozorować naszą obecność w domu wyjmując korespondencję ze skrzynek, zabierając ulotki, zapalając wieczorami światło, otwierając okna itp.
5) Nie bądźmy bierni, wspólnie z sąsiadami obserwujmy i pilnujmy mieszkań, nasze zainteresowanie może zniechęcić włamywaczy.
6) Nie zawierajmy przypadkowych znajomości i nie sprowadzajmy przypadkowych gości.
7) Jeżeli mamy do czynienia z osobami obcymi, które chcą wejść do naszego mieszkania podając się np. za listonosza czy hydraulika, dokładnie sprawdźmy ich wiarygodność, w razie wątpliwości nie wpuszczajmy ich lecz poprośmy o przyjście w późniejszym terminie kiedy w mieszkaniu będzie mógł być razem z nami ktoś z rodziny czy sąsiadów.
8) Stosujmy zróżnicowane systemy zabezpieczeń, kilka różnego typu zamków, alarmy, wzmocnione drzwi, dobrze jest założyć wizjer i tzw. zaporę łańcuchową.
9) Nie powierzajmy kluczy osobom obcym, mało znanym, szczególnie uczulmy w tej kwestii dzieci.
10) Obserwujmy otoczenie, w jakim żyjemy, o wszystkich sytuacjach odbiegających od normalności informujmy odpowiednie służby. 11) Oznakujmy w sposób dyskretny swoje przedmioty.

Pamiętaj !
Gdy nastąpi włamanie do twojego mieszkania nie rób porządków, nie przeglądaj rzeczy celem stwierdzenia co zginęło, w ten sposób zacierasz ślady, najpierw zawiadom Policję!
Powrót na górę strony