Wiadomości

BEZPIECZNE WAKACJE

Dzisiaj rozpoczęły się wakacje - czas odpoczynku dla wielu osób, a dla policji okres wytężonej pracy. Jak co roku spodziewamy się wielu turystów z kraju i z zagranicy, odbędzie się również wiele różnego rodzaju imprez. Aby dla każdego mieszkańca Gdańska oraz naszych gości był to czas bezpieczny, policjanci podejmują wiele działań profilaktycznych. 

Dzisiaj rozpoczęły się wakacje - czas odpoczynku dla wielu osób, a dla policji okres wytężonej pracy. Jak co roku spodziewamy się wielu turystów z kraju i z zagranicy, odbędzie się również wiele różnego rodzaju imprez. Aby dla każdego mieszkańca Gdańska oraz naszych gości był to czas bezpieczny, policjanci podejmują wiele działań profilaktycznych.

Celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym Gdańsk.

Jednym z zadań policjantów jest zmniejszenie zagrożeń powodowanych przez kierowców jadących z nadmierną prędkością lub pod wpływem alkoholu bądź środków działających podobnie do alkoholu. Ponadto, funkcjonariusze będą starali się ograniczyć zjawisko nie korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do przewozu dzieci. Naszym celem jest także zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów.

Ponadto, w ramach działań prewencyjnych, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa, w sezonie letnim w rejon m.in. Śródmieścia, pasa nadmorskiego oraz dworców kolejowych kierowanych jest więcej służb patrolowych. Stałym elementem przygotowań do sezonu letniego jest też współpraca z innymi służbami. Obejmuje ona wspólne patrole i działania z funkcjonariuszami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo tj. ze Strażą Graniczną, Strażą Pożarną, Inspekcją Transportu Drogowego, WOPR-em oraz służbami ochrony środowiska. Współpracujemy także z organizatorami wypoczynku i imprez.

Jak bezpiecznie spędzić wakacje:

nad wodą:

jeśli to możliwe, korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych, nigdy nie wchodź do wody po alkoholu, jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo, ani na chwilę nie spuszczaj go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same, gdy idziesz do wody nie proś o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – taka sytuacja często kończy się ich utratą, po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie – rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego, nie skacz do płytkiej wody oraz o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.

w drodze na wypoczynek:

najlepiej podróżuj w towarzystwie, a jeżeli nie jest to możliwe, to np. w autobusie siadaj jak najbliżej kierowcy, w pociągu siadaj w przedziale, w którym znajduje się rodzina z dziećmi, nigdy nie zostawiaj bagażu bez nadzoru, unikaj korzystania z przygodnych środków lokomocji – nigdy nie ma pewności jak zachowa się kierowca i np. w przypadku kobiet oferując pomoc nie będzie chciał wykorzystać sytuacji,

na kolonii / obozie:

sprawdzaj kto organizuje pobyt dziecka i czy ma ku temu odpowiednie kwalifikacje, uczulaj i ostrzegaj dziecko przed kontaktami z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne (pedofil), uświadamiaj i ostrzegaj dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi, przestrzegaj dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny,

podczas prac polowych:

uczulaj i pilnuj najmłodszych, aby nie wchodzili do strefy prac polowych, jeżeli starsze dzieci pomagają w pracy dorosłym upewnij się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie i ich użycie nie spowoduje tragedii, nie przewoź dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku.

Pamiętaj o zagrożeniach wynikających z:

propozycji zażycia narkotyku lub środków odurzających:

- nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych, zwłaszcza w środkach komunikacji lub w dyskotekach, stanowczo odmawiaj,
- pamiętaj, że posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyku jest prawnie zakazane,
- o pojawieniu się narkotyków powiadamiaj opiekuna lub osobę dorosłą, w razie potrzeby skontaktować się z policjantem.

ze spożywania alkoholu:

- zdecydowanie odmawiaj każdorazowej propozycji spożycia napoju alkoholowego,
- miej świadomość, że każdy rodzaj alkoholu działa na organizm tak samo, znosząc kontrolę świadomość zachowania i opóźniając reakcję,
- będąc pod wpływem alkoholu narażasz się na ryzyko stania się
B ofiarą przestępstwa lub jego sprawcą.

A ponadto:

unikaj miejsc ustronnych, nieoświetlonych i odludnych, zapewniaj sobie towarzystwo osób znanych i życzliwych, nie obdarzaj zaufaniem nieznajomych, jeżeli napad stanie się faktem, głośno krzycz np. „pali się”, „pożar” lub poproś o pomoc konkretną osobę, nie wpuszczaj do domu nieznanych, obcych osób, nie obdarzaj zaufaniem nowo poznanych osób, które mogą wykorzystać łatwowierność celem zwerbowania do grupy psychomanipulacyjnej, w rozmowach telefonicznych i osobistych kontaktach z nieznajomymi nie podawaj szczegółów dotyczących majątku i nieobecności dorosłych w domu, nie korzystaj z windy, gdy pasażerem jest osoba nieznana, zachowaj ostrożność w kontaktach z biegającymi psami, będąc na dyskotece nigdy nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych – do podanego napoju mogły zostać dosypane substancje psychoaktywne, w różnym stopniu ograniczające świadomość, własny napój miej stale w zasięgu wzroku, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Powrót na górę strony