Wiadomości

„PRZEMOC W RODZINIE A ODEBRANIE DZIECKA”

Obowiązujące od 18 kwietnia 2011 roku prawo daje możliwość odebrania dziecka w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. Powyższą sytuację reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 roku oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie.

Obowiązujące od 18 kwietnia 2011 roku prawo daje możliwość odebrania dziecka w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie.

Powyższą sytuację reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 roku oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie.

Przemoc wobec dzieci to m.in. stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych, różne formy zaniedbania czy poniżania dziecka, które w konsekwencji prowadzą do naruszenia podstawowych praw człowieka, w tym prawo do życia i zdrowia oraz poszanowania godności osobistej.

Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu z użyciem przemocy w rodzinie, niezwłocznie powinny powiadomić Policję lub Prokuraturę. Także osoby, które są świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić ww. instytucje lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Na mocy art. 12 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie pracownik socjalny ma prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je:

- u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej (w rozumieniu przepisów KK),
- w rodzinie zastępczej
- lub całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Ta sama ustawa (znowelizowana w czerwcu 2010r.) rozszerza krąg osób podejmujących decyzję o odebraniu dziecka - tj. o lekarza lub ratownika medycznego, a także o policjanta, który na wniosek pracownika socjalnego uczestniczy w całej procedurze.

O fakcie odebrania dziecka z rodziny i umieszczenia, go pracownik socjalny obowiązany jest powiadomić sąd opiekuńczy nie później jednak niż w ciągu 24 godzin.

Ważnym elementem w trakcie realizacji procedury jest wręczenie rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym dziecka pisemnego pouczenia o prawie założenia do właściwego miejscowo sądu opiekuńczego zażalenia na odebranie dziecka. Czynność tą wykonuje policjant (chyba, że pracownik socjalny pouczył rodziców wcześniej).

Po zakończeniu czynności związanych z odebraniem dziecka z rodziny policjant sporządza notatkę urzędową, którą przesyła do sądu opiekuńczego oraz właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej.

Powrót na górę strony