BEZPIECZNE FERIE SPOTKANIA Z DZIEĆMI
Policjanci z wydziału prewencji gdańskiej komendy miejskiej realizują program pod hasłem „Bezpieczne ferie”. Przez okres ferii zimowych codziennie w kinie Cinema City w Gdańsku przed seansami filmowymi dzieci będą mogły się dowiedzieć jak bezpiecznie bawić się w domu i na podwórku, na śniegu i lodzie, a także do kogo mogą zwrócić się o pomoc, gdy dzieje się coś złego. Od poniedziałku rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe w województwie pomorskim. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży gdańscy policjanci z wydziału prewencji komendy miejskiej prowadzą kilkunastominutowe spotkania z dziećmi w kinie Cinema City - „Krewetka” w Gdańsku.
Policjanci z wydziału prewencji gdańskiej komendy miejskiej realizują program pod hasłem „Bezpieczne ferie”. Przez okres ferii zimowych codziennie w kinie Cinema City w Gdańsku przed seansami filmowymi dzieci będą mogły się dowiedzieć jak bezpiecznie bawić się w domu i na podwórku, na śniegu i lodzie, a także do kogo mogą zwrócić się o pomoc, gdy dzieje się coś złego.
Od poniedziałku rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe w województwie pomorskim. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży gdańscy policjanci z wydziału prewencji komendy miejskiej prowadzą kilkunastominutowe spotkania z dziećmi w kinie Cinema City - „Krewetka” w Gdańsku. Przed seansami filmowymi dla dzieci funkcjonariusze przybliżają im podstawowe zasady bezpieczeństwa w domu i poza nim.
W trakcie prowadzonych spotkań dzieci dowiedzą się jak zachować się na wypadek niebezpieczeństwa. Ponadto będą uczyły się ważnych numerów telefonów. Na tych zajęciach również rodzice dowiedzą się, co mogą zrobić aby wzmocnić bezpieczeństwo swoich dzieci.
Policjanci apelują:
Główną przyczyną wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym jest lekkomyślność osób, które nie zastanawiając się nad konsekwencjami, wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkich innych miejsc na lodzie, gdzie występują rysy, pęknięcia.
Unikniemy niebezpieczeństwa tylko wtedy, gdy nie będziemy wchodzić na pokryty lodem zbiornik wodny. W innym przypadku zawsze musimy wziąć pod uwagę możliwość załamania się lodu, co dla nas samych lub innych osób może skończyć się tragicznie.
Jeśli lód się pod tobą załamie postępuj w następujący sposób:
* Nie wykonuj gwałtownych ruchów.
* Natychmiast wołaj o pomoc.
* Spróbuj wydostać się na lód w kierunku z którego przyszedłeś. W tym celu świadomie załamuj przed sobą lód do momentu, aż będzie on na tyle twardy żebyś mógł wydostać się na niego. Rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód, który nie będzie się już załamywał.
* Po lodzie poruszaj się czołgając, a w miarę jak lód będzie grubszy na czworakach.
* Znajdź ciepłe schronienie najszybciej jak to jest możliwe.
Jeśli zauważyłeś, że pod kimś załamał się lód:
* Alarmuj!
* Jeżeli podejmiesz decyzję o udzieleniu pomocy, przed wejściem na lód upewnij się, czy jest to bezpieczne. Idąc z pomocą drugiej osobie musisz pamiętać o własnym bezpieczeństwie.
* Posłuż się długą liną, gałęzią, ubraniem lub czymkolwiek innym, czym mógłbyś wyciągnąć poszkodowanego.
* Do osoby będącej w wodzie podchodź na czworakach, czołgając się lub pełzając, unikając wejścia na cienki lód.
Po wyciągnięciu osoby z wody, udziel pierwszej pomocy:
* W celu ochrony przed utratą ciepła zmień jej jak najszybciej ubranie na suche (np. załóż własną kurtkę, bluzę, sweter), jeżeli istnieje taka możliwość okryj ją kocem.
* Poczekaj na przyjazd karetki pogotowia.
* Osobie przytomnej możesz podać osłodzony ciepły napój (bez alkoholu).
Źródło KGP