Dzielnicowy pomógł wyziębionemu 59-latkowi
Funkcjonariusze w trakcie codziennych patroli zwracają szczególną uwagę na osoby, które są zagrożone wychłodzeniem. Policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone garaże i dworce kolejowe, miejsca, gdzie przebywają osoby dotknięte kryzysem bezdomności. Dzielnicowi, a także dodatkowe patrole, które zostały skierowane do tych zadań, każdej doby sprawdzają ponad 130 takich miejsc na terenie miasta oraz informują o systemie pomocy i wsparcia.
Gdańscy policjanci podczas codziennej służby zwracają szczególną uwagę na osoby dotknięte kryzysem bezdomności. Z uwagi na utrzymującą się ujemną temperaturę to właśnie te osoby są najbardziej narażone na wychłodzenie. Funkcjonariusze sprawdzają miejsca, które już jesienią zostały rozpoznane, a informacje o nich są na bieżąco aktualizowane. W ten sposób policjanci docierają do potrzebujących z informacją o systemie pomocy i wsparcia. Panujące niskie temperatury są zagrożeniem przede wszystkim dla osób w kryzysie bezdomności, ale też dla samotnie zamieszkujących, w starszym wieku oraz osób nietrzeźwych.
Dla tego apelujemy, aby nie być obojętnym wobec osób potrzebujących. Jeśli widzimy taką osobę, sprawdźmy, czy nic jej nie dolega i czy potrzebuje pomocy lekarskiej. Zadzwońmy pod nr alarmowy 112, jeżeli pomoc jest potrzebna.
Każdego dnia policyjne patrole oraz dzielnicowi podczas swojej służby kontrolują ponad 130 tego typu miejsc. Te zadania wykonują także dodatkowe patrole, które zostały do nich specjalnie skierowane. Wczoraj przed godz. 19.00 podczas służby obchodowej dzielnicowy z komisariatu w Śródmieściu skontrolował jeden z pustostanów na terenie dzielnicy Stogi. W budynku zastał 59-latka, który był przemarznięty i uskarżał się na silny ból. Po wezwaniu ratowników medycznych mężczyzna został przetransportowany do szpitala.
Przypominamy, że w każdej sytuacji ujawnienia miejsca nienadającego się do zamieszkania, w którym pomimo braku warunków sprzyjających bytowaniu nocują osoby dotknięte kryzysem bezdomności, należy powiadomić Policję, Straż Miejską lub Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, a także inne podmioty działające w tym zakresie na terenie miasta.
Zgłoszenia o osobach w kryzysie bezdomności należy kierować do:
– Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30),
– Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986,
– Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).
Zachęcamy również do korzystania z mobilnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić.
