Wiadomości

Policjant z Gdańska na wizycie studyjnej w Danii, w ramach projektu „Youth Mental Health Alliance”

Data publikacji 03.07.2025

W dniach 16 – 17 czerwca 2025 r. w ramach realizowanego projektu pt. „Youth Mental Health Alliance”  (pol.: „Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego Osób Młodych”), dofinansowanego ze środków Programu Południowy Bałtyk 2021-2027, odbyła się wizyta studyjna w gminie Guldborgsund w Danii. Wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie uczestniczył w niej asp. Kamil Pawliszak z Wydziału Prewencji gdańskiej komendy oraz przedstawiciele partnerów wiążącej się koalicji na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Podczas wizyty studyjnej pracownicy duńskiego partnera projektu – gminy Guldborgsund, przedstawili pozostałym partnerom projektu formy oraz sposoby realizacji działań skierowanych do młodzieży i młodych ludzi, w kontekście ochrony zdrowia psychicznego. Uczestnicy wizyty mieli okazję zweryfikować, jaki wpływ ma sztuka (muzyka, wspólny śpiew czy zajęcia plastyczne) na samopoczucie człowieka – dzięki uczestnictwu w zajęciach organizacji Sangkraft oraz FGU. Sprawdzili możliwości gminnej Fabryki Kultury (Kulturfabrikken), w której odbywają się koncerty, spotkania młodzieży, zajęcia plastyczne, jest ogólnodostępny skatepark wewnętrzny. W trakcie dwóch dni wizyty uczestnicy wizyty zapoznali się z prowadzoną w gminie inicjatywą Headspace, czyli miejscem, w którym młody człowiek z problemami może porozmawiać (osobiście, na czacie lub telefonicznie) – również anonimowo, z wykwalifikowaną kadrą. W Headspace uczestniczyli w warsztatach, dzięki czemu osobiście poznali, w jaki sposób służą pomocą swoim młodym podopiecznym, a także byli w szkole, w której uczniowie skierowani przez gminę albo inne szkoły uczą się i rozwijają swoje zainteresowania, przy założeniu, że mają do uzupełnienia deficyty z poprzedniej szkoły. Dodatkowo podczas wizyty zwiedzono gminne Centrum Huset – to miejsce oddane mieszkańcom, nie ma stałego pracownika, o ład i porządek, bezpieczeństwo i inne kwestie dbają jego użytkownicy.

Wspólne spotkanie na koniec wizyty studyjnej pozwoliło podsumować zdobytą wiedzę, przeprowadzić merytoryczne dyskusje i wyciągnąć wnioski. Dzięki wizycie uczestnicy dowiedzieli się wielu interesujących kwestii, zweryfikowali różne sposoby działań skierowanych do młodych ludzi w kryzysach psychicznych, odbyli dziesiątki rozmów z osobami zaangażowanymi w pomoc i pracę z młodymi ludźmi.

Wizyta studyjna w Danii to drugie z trzech spotkań tego rodzaju. W kwietniu pierwsze spotkanie miało miejsce w Gdańsku, a przed grupą projektową wizyta na Litwie, planowana jesienią 2025 r.


 

Źródło : MOPR w Gdańsk

  • wizyta studyjna w Danii
  • wizyta studyjna w Danii
  • wizyta studyjna w Danii
  • wizyta studyjna w Danii
Powrót na górę strony