Podsumowanie działań E-rowery
W ramach realizacji zadań, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku na drogach, wczoraj gdańscy policjanci wzięli udział w wojewódzkich działaniach „E-rowery”. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi między innymi na jednośladowe pojazdy elektryczne.
Wczoraj gdańscy policjanci wzięli udział w wojewódzkich działaniach „E-rowery”, podczas których kontrolowali kierujących rowerami, hulajnogami, urządzeniami transportu osobistego oraz urządzeniami wspomagającymi ruch. Podczas akcji mundurowi sprawdzili łącznie 79 takich kierujących pod kątem obecności alkoholu i narkotyków w organizmie. Wśród nich był kierujący hulajnogą w stanie po użyciu alkoholu i za to wykroczenie został ukarany mandatem. Kolejny mandat w wysokości 500 złotych nałożono na kierującego hulajnogą, który korzystał z telefonu komórkowego w trakcie jazdy. Podczas kontroli rowerów elektrycznych funkcjonariusze ujawnili 5 przypadków zmian konstrukcyjnych w tych pojazdach i zostały one potraktowane jako pojazdy niedopuszczone do ruchu. Na kierujących tymi pojazdami policjanci nałożyli 4 mandaty oraz skierowali jeden wniosek o ukaranie do sądu. Interwencje te dotyczyły elektrycznych pojazdów, które wyglądem przypominają rower, jednakże ze względu na specyfikację techniczną, nie mogą być uznawane za taki rodzaj pojazdów.
Zgodnie z definicją roweru, określoną w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, „rower – to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h”.
Jak wynika z powyższego opisu, pojazdy, które napędzane są za pomocą „manetki”, nie możemy uznawać za pojazdy spełniające wspomnianą definicję, a tym samym traktujemy je jako pojazdy niedopuszczone do ruchu. Kierowanie takim pojazdem stanowi wykroczenie określone w art. 94 par 2 KW, za które grzywna może wynieść do 1500 złotych.