Sprawca, który ukradł rower sprzed bloku zatrzymany. Policjanci apelują: zabezpiecz swój rower przed kradzieżą.
Kryminalni z komisariatu przy ul. Kartuskiej zatrzymali 50-latka z Gdańska, który odpowie za kradzież roweru elektrycznego wartego 3 tysiące złotych. Sprawca zabrał do swojego mieszkania jednoślad, który dostawca jedzenia pozostawił przed blokiem bez zabezpieczenia. Podejrzany usłyszał zarzut za kradzież, a odzyskany rower przekazano właścicielowi. Przypominamy, że aby zapobiec utracie roweru, warto odpowiednio go zabezpieczyć, a także oznakować. Policjanci z Gdańska prowadzą akcję profilaktyczną "Oznakuj rower" i zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w tym programie prewencyjnym.
Wczoraj po południu policjanci odebrali zgłoszenie, że sprzed jednego z bloków na Suchaninie doszło do kradzieży roweru eklektycznego wartego 3 tysiące złotych. Podczas zdarzenia dostawca jedzenia pozostawił przed budynkiem bez zabezpieczenia rower i poszedł zanieść zamówienie. Kiedy po kilku minutach mężczyzna wrócił, jego roweru już nie było. Właściciel jednośladu za pomącą aplikacji GPS ustalił, że kradziony rower znajduje się w bloku, przed którym stoi. Na miejsce przyjechali kryminalni, którzy wspólnie z pokrzywdzonym wytypowali balkon, na którym znajdował się kradziony rower. Policjanci weszli do ustalonego mieszkania, odzyskali kradziony jednoślad i zatrzymali do tej sprawy 50-latka z Gdańska. Wczoraj mężczyzna usłyszał zarzut za popełnione przestępstwo.
Sezon rowerowy w pełni, co widać na drogach i ścieżkach rowerowych Gdańska. Zwiększa się też zagrożenie kradzieżami jednośladów. Chcąc zapobiec utracie roweru, warto odpowiednio go zabezpieczyć, a także oznakować. Jak wynika z policyjnych statystyk, najczęściej podczas kradzieży rowerów złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia jednośladu na tzw. „chwilkę” bez żadnych zabezpieczeń i nadzoru. Do kradzieży dochodzi także z miejsc, gdzie rowery są przechowywane, czyli z garaży i piwnic. Aby ustrzec się przed takimi zdarzeniami, a jednocześnie ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszego roweru.
Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży naszego roweru, należy pamiętać, że złodziej najczęściej wykorzystuje:
• pozostawienie roweru na niskim balkonie bez dobrego zabezpieczenia
• pozostawienie roweru na klace schodowej
• pozostawienie roweru na chwilę przed sklepem, barem, budynkiem mieszkalnym
• pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy, domu lub mieszkania.
Oto kilka rad, aby ustrzec się przed kradzieżą i utrudnić działanie złodziejowi:
• postaw na profesjonalne zabezpieczenie roweru – warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad; nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież;
• uzupełnij zabezpieczenia techniczne alarmem i lokalizatorem GPS;
• stosujmy zawsze linki rowerowe- zostawiając rower tylko na tzw. „chwilkę” przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia; warto pamiętać, że linka powinna trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło, które łatwo jest zdjąć;
• pamiętajmy, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia niż jedno; im więcej czasu zajmie złodziejowi pokonanie naszych zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower;
• zadbajmy też o jak najlepsze zabezpieczenie naszej piwnicy, w której trzymamy rower - złodzieja goni czas, a zatem dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał;
• zwracajmy uwagę na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej; często zdarza się, że wpuszczamy do bloku osoby już po usłyszenia dzwonka domofonu nie sprawdzając, kto chce wejść na klatkę; w ten sposób do bloku mogą dostać się różne osoby, wśród których może być złodziej;
• gdy w bloku nie ma domofonu – wnioskujmy o jego zamontowanie;
• o wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w okolicach naszego bloku, które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiajmy Policję.
• uczulmy też nasze pociechy, aby nie pozostawiały swoich rowerów niezabezpieczonych lub bez nadzoru.
Warto też oznakować swój rower. Policjanci z Gdańska prowadzą akcję profilaktyczną "Oznakuj rower" i zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w tym programie prewencyjnym. Akcja policjantów ma umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania ukradzionego jednośladu, a tym samym ograniczyć kradzieże rowerów poprzez nanoszenie na nie cech identyfikacyjnych.
Realizacja znakowania rowerów jest możliwa na terenie dwóch komisariatów Policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w każdą środę i sobotę przez trzy godziny. W tym celu wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź zgłoszenie poprzez kontakt mailowy: oznakujrower@gd.policja.gov.pl, w celu umówienia konkretnej daty oznakowania roweru. W przypadku kontaktu e-mailowego należy wskazać miejsce, w którym chcielibyśmy oznakować rower tj. jeden z komisariatów lub Wydziału Ruchu Drogowego i oczekiwać na informację zwrotną. Dzienna ilość możliwych do grawerowania rowerów jest ograniczona.
Miejsca znakowania rowerów:
1. Komisariat Policji II w Gdańsku ul. Długa Grobla 4; Numer kontaktowy: 47 74 13 436 lub 47 74 13 437 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00.
2. Komisariat Policji V w Gdańsku ul. ul. Obrońców Wybrzeża 19; Numer kontaktowy: 47 74 11 257 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00.
3. Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku ul.Kartuska 245B; Numer kontaktowy: 47 74 16 940 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00.
Aby oznakować rower, należy zabrać ze sobą kartę gwarancyjną, paragon lub fakturę zakupu oraz dowód osobisty. Niezbędny jest także aktualny dokument potwierdzający tożsamość pełnoletniego właściciela roweru, np. dowód osobisty lub prawo jazdy.