Dzień Kajdanek
Kajdanki to jeden ze środków przymusu bezpośredniego, jakich używają policjanci. Od 2010 roku Dzień Kajdanek przypada corocznie 20 lutego. Został on ustanowiony w celu upamiętnienia daty ich opatentowania, ale są też symbolem bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
Pręgierze, dyby, kajdany, czy krępowanie kończyn liną były stosowane od wieków. Wszystko po to, aby uniemożliwić, a przynajmniej mocno utrudnić ucieczkę osobie pozbawionej wolności. Swojej pracy bez kajdanek nie wyobrażają sobie nie tylko policjanci, ale także funkcjonariusze innych służb, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo.
Były używane już w starożytności, jednak ich dzisiejszy wzór jest najbardziej zbliżony do tych, które w 1912 roku opatentował Georg Carney. Składają się one najczęściej z dwóch otwieranych kluczem obręczy zakładanych na ręce lub nogi. Obręcze mogą być połączone ze sobą łańcuchem, przegubem, zawiasem lub stalową linką. Kajdanki występują też w postaci o wiele mniejszych, zakładanych jedynie na kciuki. Obecnie stosuje się też bardzo lekkie kajdanki jednorazowe, wykonane z wysokowytrzymałego tworzywa.
Prawo w Polsce pozwala używać kajdanek policjantom, a podstawowymi aktami prawnymi warunkującymi użycie kajdanek są kodeks karny i kodeks postępowania karnego. W przypadku Policji te zasady reguluje Ustawa o Policji i Ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, gdzie w art. 15 wymieniono sposoby, warunki i techniki ich użycia.
Wynalazców różnych wzorów kajdanek było wielu, wiele z nich też opatentowano, jednak tylko jedno nazwisko zostało ogłoszone mianem patrona kajdanek. Co ciekawe, nie był to żaden z konstruktorów, a człowiek, który potrafił z każdych się oswobodzić. Niezależnie od tego, czy wisiał głową w dół, czy przebywał pod wodą. Patronem kajdanek został ogłoszony węgierski iluzjonista Harry Houdini.