Masz problem? Nie jesteś sam! - Gdzie szukać pomocy
Przypominamy, że osoby w kryzysie emocjonalnym mogą szukać wsparcia na infoliniach organizacji i instytucji zajmujących się pomocą osobom przechodzącym trudne chwile. Pomocy można szukać dzwoniąc na numer alarmowy 112 albo Kryzysowy Telefon Zaufania - 116 123, czy Młodzieżowy Telefon Zaufania - 116 111. Całodobowe wsparcie dla osób przeżywających trudności i tych, którzy chcą im pomóc, udziela również Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym i Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Pamiętajmy, że sytuacje kryzysowe są przemijające. Można zapobiec tragedii wzywając pomoc. Jeśli widzimy, że ktoś z naszych bliskich jest przygnębiony, zapytajmy jak możemy mu pomóc, okażmy mu troskę i zainteresowanie. Traktujmy poważnie wszystkie nasze obserwacje i nie zostawiajmy osoby w kryzysie samej. Jeśli dzieje się coś bardzo niepokojącego i domyślamy się, że życie takiej osoby może być zagrożone, zadzwońmy pod numer alarmowy 112. Przekażmy służbom lokalizację, w której znajduje się potrzebujący pomocy. Wiedzmy, że w takich sytuacjach czas ma decydujące znaczenie.
Bezpłatne numery pomocowe:
800 702 222 całodobowy, Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym;
800 12 12 12 całodobowy, Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;
800 119 119 – Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży;
116 111 całodobowy, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży;
116 123 całodobowy, Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych;
112 numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
Na stronie internetowej www.pomorskiedlaciebie.pl , będącej platformą wsparcia dla młodych osób w trudnych sytuacjach psychicznych, pomoc jest dostępna zarówno dla młodzieży, jak i dla nauczycieli, rodziców oraz opiekunów.