Wczoraj doszło do dwóch wypadków z udziałem pieszych. Policjanci apelują o ostrożność
Wczoraj w ciągu 15 minut na terenie Gdańska doszło do dwóch wypadków z udziałem pieszych. Z uwagi na rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego policjanci zatrzymali prawa jazdy obu sprawcom tych zdarzeń, a 21-letni pieszy oraz 41-latenia kobieta, która trzymała na rękach 1,5 roczne dziecko trafili do szpitala. Te zdarzenia przypominają o konieczności zachowania szczególnej ostrożności na drogach. Apelujemy o rozsądek i rozwagę zarówno do kierowców, jak i pieszych, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dostosujmy prędkość do panujących warunków na drodze, bądźmy czujni i obserwujmy otoczenie.
Wczoraj po godzinie 08:00 policjanci ruchu drogowego otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ul. Budowlanych. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce, wstępnie ustalili, że 46-letni mieszkaniec powiatu kartuskiego kierujący samochodem marki BMW, jadąc ul. Budowalnych w kierunku ul. Słowackiego, potrącił przechodzącego po oznakowanym przejściu dla pieszych z prawej strony dla jego kierunku ruchu 20-latka z powiatu gdańskiego. Następnie kierujący zjechał na wyspę oddziałującą pasy ruchu i uderzył w znak drogowy. Na skutek zdarzenia pieszy doznał urazu kończyn dolnych oraz ogólnych potłuczeń i trafił do szpitala. Z uwagi na rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego policjanci zatrzymali prawo jazdy należące do kierowcy bmw. Kwadrans później do podobnego zdarzenia doszło na ul. Żabi Kruk. Tam 28-latka kierująca kia ceed potrąciła 41-latkę, która trzymając na ręku 1,5 roczne dziecko przechodziła przez wyznaczone przejście dla pieszych. Kobieta na skutek wypadku doznał obrażeń i trafiła do szpitala. Na szczegółowe badania, bez widocznych obrażeń, trafiło też dziecko. Z uwagi na rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującej kią. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności obu wypadków.
Pamiętajmy! Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
• zachować szczególną ostrożność,
• zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.
Niezwykle ważną zasadą wpływająca na bezpieczeństwo pieszych jest też respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Nie wolno też parkować w pobliżu przejść dla pieszych. To znacznie ogranicza widoczność i naraża pieszego, ponieważ uniemożliwia bezpieczne skorzystanie z przejścia.
Piesi powinni pamiętać, że zabronione jest:
• wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd - na przejściach dla pieszych, w miejscach innych niż przejścia dla pieszych;
• wchodzenie na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
• przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni;
• niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych;
• przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi;
• przebieganie przez jezdnię;
• naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza;
• naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni, obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi.
Piesi mają też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Przypominamy też pieszym o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych po zmroku, poza terenem zabudowanym. Warto jednak korzystać z nich również w mieście i w ciągu dnia. Noszenie odblasków przez pieszych da kierowcom potrzebny czas na odpowiednie manewry i zachowanie na drodze. Każdy z nas bywa pieszym. Niezależnie od okoliczności zadbajmy o własne bezpieczeństwo i dajmy się zobaczyć na drodze.