Wiadomości

Babciu i Dziadku wszystkiego najbezpieczniejszego

Data publikacji 21.01.2025

Wszystkim Babciom i Dziadkom gdańscy policjanci składają najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia i uśmiechu na co dzień. Jednocześnie w trosce o poprawę bezpieczeństwa osób starszych policjanci przypominają o zagrożeniach związanych z próbami oszustw przez fałszywych wnuczków, brokerów czy pracowników banku. Aby uniknąć tych wszystkich zagrożeń, przypominamy o kilku ważnych zasadach.

Dzień Babci i Dziadka to dobry czas, żeby porozmawiać o bezpieczeństwie starszego pokolenia. Rodzinne świętowanie to dobry moment, by przypomnieć naszym seniorom o zasadach bezpieczeństwa. Pomimo licznych ostrzeżeń, apeli i publikacji w mediach na ten temat, nadal dochodzi do zdarzeń, podczas których oszuści, działając pod tzw. legendą wnuczka, pracownika banku czy brokera kradną dorobek życia osób starszych.

Sprawcy najczęściej dzwonią na stacjonarne numery telefonów. Z reguły podają się za kogoś z rodziny, funkcjonariusza CBŚP, policjanta, lub pracownika banku. Pokrzywdzony przekonany, że rozmawia z godną zaufania osobą, wykonuje polecenia, udostępnia dane i oddaje pieniądze oszustom.

Przekazanie następuje najczęściej poprzez tzw. odbieraka, czyli osobę, która osobiście przychodzi do po pieniądze, wyrzucenie przez okno, zrobienie przelewu lub zainstalowanie aplikacji umożliwiającej zdalny dostęp do komputera. Sprawców trudno zatrzymać, ponieważ najczęściej zgłoszenie o oszustwie następuje po kilku godzinach od jego zaistnienia. Pokrzywdzeni ze względu na podeszły wiek i stres często nie pamiętają szczegółów i okoliczności zdarzenia, nie potrafią opisać osób, którym przekazywały pieniądze. W przypadku cyberoszustw sprawcy działają zdalnie.

Jak postępować, aby nie stać się ofiarą oszustw?

POTWIERDŹ, KTO DZWONI – jeśli zadzwoni ktoś z prośbą o pomoc finansową, podając się za Twojego krewnego lub jego znajomego, upewnij się, czy faktycznie potrzebna jest pomoc. Zadzwoń bezpośrednio do swojego krewnego, aby to sprawdzić.

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ – Policja NIGDY nie żąda przekazania pieniędzy, nie proponuje zabezpieczenia oszczędności oraz nie angażuje obywateli w prowadzone sprawy.

NIE DZIAŁAJ POD PRESJĄ CZASU – nie ufaj osobom, które przez telefon proszą Cię o szybkie przekazanie pieniędzy, np. na prawnika lub lekarza. Zastanów się, czy osoba, z którą rozmawiasz, to na pewno twój krewny.

ŻĄDAJ OKAZANIA DOKUMENTÓW — w przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji, zawsze żądaj okazania legitymacji lub identyfikatora.

NIE WPUSZCZAJ OBCYCH DO DOMU – jeśli musisz kogoś wpuścić do domu, nie zostawiaj go ani na chwilę samego. Najlepiej, żeby towarzyszył Ci wtedy Twój sąsiad lub ktoś z rodziny.

CHROŃ SWOJĄ PRYWATNOŚĆ — nigdy nie mów obcym, ile masz gotówki i nie zdradzaj żadnych osobistych informacji. Gdy dzwoni do Ciebie telefon i usłyszysz w słuchawce np. „ankietera”, nigdy nie podawaj hasła do konta bankowego, numeru PIN do kart płatniczych, numeru dowodu osobistego.

NIE PRZEKAZUJ SWOICH PIENIĘDZY – nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów, transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty, przed podpisaniem umowy, skontaktuj się z kimś z rodziny.

BEZPIECZNIE PRZECHOWUJ PIENIĄDZE – pieniądze lepiej przechowywać w banku niż w przysłowiowej „skarpecie”. Pościel w szafie to nie jest odpowiednie miejsce na przechowywanie swoich pieniędzy. Idź z duchem czasu i swoje oszczędności bezpiecznie przechowuj w banku.

ZAPAMIĘTAJ PIN – Nigdy nie zapisuj nr PIN na karcie bankomatowej. W przypadku kradzieży karty, złodziej łatwo wypłaci Twoje pieniądze.

NIE INSTALUJ APLIKACJI I PROGRAMÓW — Nie instaluj na komputerze lub telefonie aplikacji umożliwiających zdalny dostęp, ponieważ oszust „przejmie” Twoje urządzenie i konta.

UWAŻAJ NA OFERTY INWESTYCYJNE- Dobrze rozważ wszelkie oferty inwestycji w akcje, dewizy, kryptowaluty. Tego typu inwestycje są legalne, jednak często jest to jedna z metod stosowanych przez oszustów.

ZADZWOŃ NA 112 – gdy ktoś do Ciebie dzwoni w sprawie przekazania pieniędzy i pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod nr 112.

Rozmawiając z dziadkami, zwróć uwagę na kilka podstawowych zasad, aby uchronić ich przed przestępcami:

-Przy wypłacie większej gotówki z bankomatu lub dokonywaniu transakcji bankowej w drodze do domu powinna towarzyszyć im zaufana osoba;

-Należy chronić wszelkie loginy, hasła dostępowe i numery PIN;

-Nie otwierać wiadomości e-mail z nieznanych źródeł;

kategorycznie nie należy przekazywać pieniędzy osobom nieznajomym, nawet jeśli deklarują, że przysłali je członkowie naszej rodziny lub są osobami zaufania publicznego (np. policjantem, prokuratorem);

-Nie podawać danych osobowych własnych i członków swojej rodziny nieznajomym osobom;

-Będąc w parku, na cmentarzu lub w sklepie nie wolno zostawiać bez nadzoru torebki, lub siatki, w których są pieniądze, dokumenty, klucze do mieszkania;

-Przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy warto złożyć do depozytu;

-Nie należy przechowywać w domu dużej ilości gotówki;

-Nie otwierać drzwi i nie wpuszczać do mieszkania osób nieznajomych;

-Warto utrzymywać więzi z sąsiadami. Mogą oni służyć pomocą, gdy będzie potrzebna.

Dlatego WNUCZKO, WNUCZKU pamiętajcie!

Wasza obecność w codziennym życiu Babć i Dziadków to najlepszy prezent, jaki możecie im ofiarować.

Powrót na górę strony