Wiadomości

Policjanci pomagają osobom w kryzysie bezdomności.

Data publikacji 15.11.2024

Policjanci z Wydziału Prewencji gdańskiej komendy oraz funkcjonariusze z komisariatu w Oliwie, wspólnie z pracownikami Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności z gdańskiego MOPR oraz ratownikami medycznymi ze Stowarzyszenia Adiutare przeprowadzili kontrole miejsc, w których mogły przebywać osoby będące w kryzysie bezdomności. Policjanci w ten sposób dotarli do potrzebujących z informacją o systemie pomocy i wsparcia.

Zbliża się zima i na dworze zaczynają panować coraz niższe temperatury. Wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku oraz nietrzeźwych. Funkcjonariusze w trakcie codziennych patroli zwracają szczególną uwagę na osoby, które są zagrożone wychłodzeniem. Policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone garaże i dworce kolejowe, miejsca, gdzie zazwyczaj grupują się bezdomni. Funkcjonariusze współpracują z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i na bieżąco sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni i kierują ich do noclegowni. W środę i w czwartek policjanci z Wydziału Prewencji gdańskiej komendy oraz funkcjonariusze z komisariatu w Oliwie wspólnie z pracownikami Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz ratownikami medycznymi ze Stowarzyszenia Adiutare skontrolowali miejsca, w tym pustostany, w których przebywały osoby w kryzysie bezdenności i docierali do potrzebujących z informacją o systemie pomocy i wsparcia. Zdobyte podczas kontroli informacje pozwolą zaktualizować dane dotyczące zjawiska bezdomności oraz pomogą w dotarciu do większego grona osób potrzebujących pomocy.

Przypominamy, że w każdej sytuacji ujawnienia miejsca nienadającego się do zamieszkania, w którym pomimo braku warunków sprzyjających bytowaniu nocują osoby bezdomne, należy powiadomić Policję, Straż Miejską lub Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, a także inne podmioty działające w tym zakresie na terenie miasta.

Zgłoszenia o osobach w bezdomności trzeba kierować do:

– Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30),

– Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986,

– Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

Dodatkowo informacje o tym, gdzie przebywają osoby bezdomne, można zgłaszać za pomocą aplikacji na smartfony o nazwie Arrels. Kiedy zauważyliśmy osobę bezdomną, za pośrednictwem aplikacji Arrels wskazujemy lokalizację takiej osoby oraz odpowiadamy na inne pytania. Po kliknięciu ten pakiet informacji trafi do streetworkerów, którzy są wyszkoleni w specjalistycznej pomocy osobom bezdomnym.

Zachęcamy również do korzystania z mobilnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić. Za pomocą aplikacji w łatwy, szybki i bardzo prosty sposób możemy poinformować Policję o osobie bezdomnej wymagającej pomocy. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.

  • Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych
  • Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych
  • Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych
  • Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych
  • Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych
Powrót na górę strony