Nowi czworonożni funkcjonariusze będą tropić i szukać narkotyków
Przewodnicy policyjnych psów z gdańskiej komendy mają dwóch nowych czworonożnych podopiecznych, którzy będą wykorzystywani do szukania narkotyków i tropienia. Owczarek niemiecki, którym jest 3-letnia Freja, będzie tropić przestępców, a 5-letnia Gina-belg, wyszukiwaniem narkotyków.
Owczarki belgijskie – malinosy to rasa psów o bardzo wysokim poziomie aktywności. Belgi uwielbiają zabawę, są bardzo wytrzymałe i trudno je zmęczyć. To także jedna z najinteligentniejszych ras. Malinosy lubią ruch, ale też wysiłek intelektualny i dlatego szybko się uczą komend oraz zadań. Owczarki niemieckie mają bardzo zbliżone cechy, są też odważne, czujne i żywiołowe. Nie są to rasy agresywne, jednak po specjalistycznym szkoleniu stają się skutecznym narzędziem do walki z przestępcami. Dlatego nie bez powodu znalazły się w szeregach policji.
Pod opiekę gdańskich mundurowych trafiły owczarek belgijski, który wabi się Gina oraz owczarek niemiecki o imieniu Freja. Zanim czworonogi trafiły do policji, jeszcze przed szkoleniem, zostały sprawdzane m.in. czy nie boją się hałasu, śliskich nawierzchni, dużych lub małych pomieszczeń, ludzi oraz innych sytuacji, w których przeciętny pies odczuwa lęk i ucieka. Musiały też reagować na polecenia oraz mieć predyspozycje do dalszej nauki.
Podczas specjalistycznego szkolenia, jakie odbyły pod okiem swoich przewodników w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, nabyły wiele umiejętności oraz zdobyły certyfikowane atesty. Każdy pies podczas szkolenia musiał nauczyć się pokonywania różnych przeszkód takich jak np. wchodzenie po drabinie, czy czołganie się w wąskim i ciemnym tunelu. Ich szkolenia nieco się różniły, ponieważ zadaniem Frei będzie tropienie, a Giny wyszukiwanie narkotyków. Aby ich praca była skuteczna oraz mogła być dowodem w prowadzonych postępowaniach, ich sprawność od tej pory będzie sprawdzana co rocznie. Jeżeli pies zda egzamin, wówczas zostanie mu przyznany atest. Dlatego opiekun dba o jego poziom wyszkolenia i regularnie utrwala jego umiejętności.
Psy będą brały udział w patrolach, ale przede wszystkim ich umiejętności będą wykorzystywane w walce z przestępczością narkotykową oraz przy tropieniu sprawców przestępstw. Ich węch jest w stanie wykryć nawet najlepiej ukryte narkotyki, a także odnaleźć ukrywających się przestępców.
W gdańskiej komendzie przewodnikami psów służbowych jest pięciu funkcjonariuszy. Policjanci ci pod swoją opieką mają łącznie sześć psów rasy owczarek belgijski i niemiecki, które „służą” w gdańskiej komendzie. Cztery z tych czworonogów to psy patrolowo-tropiące, jeden od wyszukiwania narkotyków oraz jeden od materiałów pirotechnicznych. W trakcie codziennej służby przewodnicy psów i ich podopieczni dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska, patrolując ulice, parki, deptaki, tereny leśne oraz pas nadmorski. Policjanci z psami służbowymi biorą udział w zabezpieczeniu imprez masowych. Zmysł węchu, który posiadają psy, jest niezastąpiony w przypadku tropienia sprawców przestępstw takich jak kradzieże z włamaniem, czy posiadanie narkotyków. Przewodnicy z psami służbowymi szukają również osób zaginionych i przeszukują miejsca, w których mogą być ładunki wybuchowe.