Wiadomości

Uwaga na trudne warunki drogowe. Policjanci apelują o ostrożność.

Data publikacji 03.10.2024

Gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe i opady deszczu powodują, że na drodze trzeba szczególnie uważać. Dziś rano w Gdańsku w ciągu trzech godzin doszło do 1 wypadku i 9 kolizji, a przyczyną tych zdarzeń było między innymi nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Zmieniające się warunki na drogach, wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, stanowią nie tylko duże utrudnienie dla kierowców, ale także niosą ze sobą niebezpieczeństwo. Opady deszczu i śliska nawierzchnia zmniejszają przyczepność kół do podłoża i wydłużają drogę hamowania każdego pojazdu. Właśnie w takich warunkach należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu od poprzedzającego pojazdu i dostosowaniu prędkości do trudnych warunków drogowych.
Dziś rano w ciągu trzech godzin gdańscy policjanci ruchu drogowego pracowali na miejscu 1 wypadku i 9 kolizji. Do zdarzeń tych doszło na ul. Kołobrzeskiej, Słowackiego, Jednorożca, Targu Rybnym, Nieborowskiej , Sympatycznej, Jabłoniowej, al.Grunwaldzkiej, Okopowej i drodze S-7. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze to główne przyczyny dzisiejszych porannych zdarzeń drogowych.

Policjanci przypominają.
Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia, czy leżące na jezdni liście mogą powodować utrudniania dla kierujących. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Korzystanie z drogi, w zmieniających się warunkach drogowych, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników.
Bezpieczna prędkość i odległość
Żelazną zasadą w czasie poruszania się po mokrej nawierzchni, czy jazdy w trakcie opadów deszczu jest odpowiednia prędkość. Niestety często jest ona utożsamiana z prędkością dozwoloną, z jaką mogą poruszać się pojazdy na określonym odcinku drogi. Pamiętajmy o tym, że znak mówiący o ograniczeniu nie przewiduje śliskości nawierzchni, dlatego decyzję odnośnie tego, z jaką prędkością mamy jechać kierowca musi podjąć indywidualnie. Niezmiernie istotną rzeczą jest utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Uchroni to nas przed najechaniem na inne auto. Pamiętajmy o tym, że utrzymując bezpieczną odległość od jadącego przed nami pojazdu, zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze.
Zadbajmy o widoczność
Szyby pokryte kroplami wody oraz zaparowane od wewnątrz, to bardzo duży spadek widoczności. Dlatego wskazane jest sprawdzenie układu ogrzewania i ewentualna wymiana filtrów, które latem mogły zostać zatkane pyłem i kurzem. Podobnie należy sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić pióra wycieraczek. Pamiętajmy, że widoczność to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu. Aby być widocznym na drodze jako piesi, nie zapominajmy o odblaskach i odzieży z elementami odbijającymi światło. W odblaski w szczególności powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, które wieczorową porą będą wracały ze szkoły do domu.
Światła przeciwmgłowe.
Kodeks drogowy nakłada obowiązek używania przednich świateł przeciwmgłowych w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zezwala też na ich użycie podczas dobrej widoczności od zmierzchu do świtu - na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami. Należy pamiętać, że używanie świateł przeciwmgłowych podczas dobrej widoczności jest uciążliwe dla innych. Z kolei tylne światło przeciwmgłowe może być włączone wyłącznie, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.
Ograniczone zaufanie
Nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Dojeżdżając do skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejeżdżając na zielonym świetle, musimy liczyć się z tym, że ktoś będzie próbował złamać zakaz, przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle, niespodziewanie zmienić pas ruchu, czy jeśli chodzi o pieszych przebiec przez jezdnię.


 


 

  • Miejsce wypadku drogowego-zderzenie dwóch pojazdów
  • Miejsce wypadku drogowego-zderzenie dwóch pojazdów
  • Miejsce wypadku drogowego-zderzenie dwóch pojazdów
  • Miejsce wypadku drogowego-zderzenie dwóch pojazdów
Powrót na górę strony