Wiadomości

Zostań gdańskim policjantem – Czym jest służba patrolowa

Data publikacji 25.09.2024

Policjanci służby patrolowej, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych komórek w Policji. Najczęściej kojarzona jest z interwencjami, pościgami za uciekającymi sprawcami czy zatrzymaniami ich na gorącym uczynku. Policjanci często mówią, że przygodę z policją należy zacząć od „roboty na ulicy”. Jest w tym wiele prawdy, a jeżeli chcesz wiedzieć więcej o pracy patrolowców, przeczytaj tekst.

Jeżeli mówi się o Policji, policjantach, to najczęściej wyobrażamy sobie policyjny patrol. Jeżeli będziesz potrzebował pomocy i zadzwonisz na numer alarmowy 112, to prawdopodobnie przyjadą ci pomóc właśnie policjanci z „patrolówki”. W zależności od struktury organizacyjnej danej jednostki policjanci mogą służyć w Referacie Interwencyjnym lub Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym. Funkcjonariusze RI lub OPI pełnią służbę w trybie zmianowym, to znaczy, że pracują w dzień lub w nocy. Kiedy śpisz, oni czuwają nad twoim bezpieczeństwem, patrolując ulice miasta. To właśnie patrolowcy najczęściej pierwsi docierają na miejsce zdarzeń i zabezpieczają je do czasu przyjazdu grupy dochodzeniowo-śledczej, technika kryminalistyki, prokuratora i biegłego sądowego. W przypadku tych najpoważniejszych przestępstw ich rola jest szczególnie ważna. Policjanci, udzielając pomocy przedmedycznej, ratują życie, zapewniają bezpieczeństwo pokrzywdzonym i zatrzymują sprawców. Inne ważne zadania, jakie wykonują do czasu przybycia grupy d-ś na miejsce zdarzenia to zabezpieczenie śladów przed ich zatarciem, ustalenie i rozpytanie świadków oraz ochrona mienia przed utratą lub zniszczeniem. Funkcjonariusze, pełniąc służbę w tej komórce, muszą być gotowi na wszystko. W jednym momencie mogą spokojnie patrolować ulice miasta, a za chwilę mogą „walczyć” o ludzkie życie bądź ścigać niebezpiecznego przestępcę. Reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, przeprowadzanie interwencji własnych, czy zatrzymywanie nietrzeźwych awanturników to ich codzienne zadania. Służba w patrolu bez wątpienia nie należy do łatwych zadań. Wymaga od funkcjonariuszy umiejętności, opanowania i profesjonalizmu. Podejmowania szybkich decyzji w trudnych i stresujących sytuacjach, ale spokojne, tych umiejętności nabywa się na kursie podstawowym, a także wraz z doświadczeniem. Tak samo, jak wraz z doświadczeniem podnosi się u policjantów próg strachu i leku. W końcu podczas interwencji policjanci zawsze ,,wygrywają'', czyli wykonują swoje zadania skutecznie. Czasami trzeba jednak wezwać wsparcie innego patrolu, ale ten zawsze jest w pobliżu.

Jeżeli ktoś chciałby zacząć przygodę z Policją, to służba w tej komórce zahartuje go i przyniesie mu wiele satysfakcji.

Przyjdź, zadzwoń, a odpowiemy na twoje pytania.

W Gdańsku dokumenty od kandydatów do służby w Policji są przyjmowane w Wydziale Kadr i Doskonalenia Zawodowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przy ul. Długa Grobla 4 od poniedziałku do piątku w godzinach 07.00-15.00 lub w godzinach późniejszych, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie pod wskazanymi wyżej numerami telefonów pod numerami telefonów: (47) 741 61 60, (47) 741 61 59, (47) 741 61 67, (47) 741 61 51

  • Broń w kaburze
  • Policjantka w radiowozie
Powrót na górę strony