Wiadomości

Policjanci podsumowują działania „Trzeźwość”

Data publikacji 13.06.2024

Policjanci ruchu drogowego z Gdańska wczoraj w godzinach między 5.00 do 9.00 oraz między 19.00 a 22.00 brali udział w wojewódzkich działaniach „Trzeźwość”. Podczas akcji mundurowi zatrzymali 8 kierujących, którzy byli pod wpływem alkoholu. Poza godzinami działań zatrzymany też został nietrzeźwy kierujący, który spowodował kolizję drogową. Dodatkowo policjanci z komisariatu na Przymorzu zatrzymali nietrzeźwą 32-latkę, która kierując bmw uderzyła w motocyklistę. Kobieta próbował przekonać poszkodowanego w zdarzeniu mężczyznę, by nie wzywał policjantów i że specyficzny zapach, który od niej czuje to nie alkohol, tylko wynik niemycia się od trzech dni.

Wczoraj w godzinach miedzy 5.00 do 9.00 oraz między 19.00 a 22.00 policjanci gdańskiej drogówki przeprowadzili działania „Trzeźwość" , których głównym celem jest poprawa poziomu bezpieczeństwa na drogach poprzez wyeliminowanie z ruchu kierujących po alkoholu. Podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali 2 nietrzeźwych kierujących i 6 kierujących, którzy byli po użyciu alkoholu. Do kontroli zakończonych ujawnieniem kierujących pod wpływem alkoholu doszło na takich ulicach jak Czarny Dwór, Spacerowa, Starogardzka, Słowackiego, Wosia Budzysza, Lubowidzka i Siennicka.


Jeżeli chodzi o interwencje wobec nietrzeźwych kierujących, do pierwszej z nich doszło godzinie 5.32 na ul. Spacerowej. Tam policjanci skontrolowali kierującego samochodem osobowym marki Renault. 52-letni mieszkaniec Gdańska, który siedział za kierownicą auta, był pod wpływem ponad promila alkoholu. Mundurowi zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Zaledwie 10 minut później na ul. Starogardzkiej kolejny patrol zatrzymał do kontroli kierującego toyotą. W rozmowie z mężczyzną funkcjonariusze wyczuli zapach alkoholu. 31-latek został przebadany alkomatem. Urządzenie wykazało, że mężczyzna był pijany i miał 0,8 promila alkoholu w organizmie. Mieszkaniec Gdańska został zatrzymany i przewieziony do komisariatu.


Poza godzinami działań o godzinie 14:45 policjanci ruchu drogowego pojechali na parking przed supermarketem przy ul. Kartuskiej, gdzie miało dojść do kolizji. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że 32-latek z Ukrainy kierujący mazdą podczas cofania uderzył w zaparkowanego forda. Badanie alkomatem wykazało, że sprawca kolizji jest pod wpływem prawie 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Chwilę wcześniej do komisariatu na Przymorzu stawił się mieszkaniec Sopotu i 32-latka z Gdańska. Mężczyzna oświadczył, że jest poszkodowanym w kolizji, a kobieta, która z nim przyszła spowodowała zdarzenie drogowe. Na miejscu policjanci zbadali trzeźwość tych osób i okazało się, że 32-latka jest pod wpływem ponad 0,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze ruchu drogowego, którzy przyjechali na miejsce, ustalili, że po godzinie 14:00 na ul. Obrońców Wybrzeża 32-latka kierująca bmw, nie ustąpiła pierwszeństwa i uderzyła w motocykl marki Suzuki, którym kierował mieszkaniec Sopotu. Po zdarzeniu 32- latka prosiła mężczyznę, by nie wzywał policjantów i by się dogadali. Mężczyzna wstępnie zgodził się na spisanie oświadczenia, ale po chwili wyczuł zapach alkoholu od kobiety. 32-latka zaprzeczyła, że piła alkoholu, a specyficzny zapach miał wynikać z tego, że od trzech dni się nie myła. Nie przekonała tym mieszkańca Sopotu, który przyszedł z kobietą na komisariat, by sprawdzić stan trzeźwości 32-latki.

Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawiania wolności do 3 lat, a także sądowy zakaz i wysoka grzywna. Kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna, a także utrata uprawnień do kierowania grozi za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości. Za kierowanie samochodem w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny oraz sądowy zakaz.

  • Radiowóz, z tyłu pojazd zatrzymany do kontroli
Powrót na górę strony