Wiadomości

Kontrole drogowe zakończone zatrzymaniami

Data publikacji 12.06.2024

W ciągu dwóch dni policjanci na terenie Gdańska zatrzymali kierowcę, który był pod wpływem narkotyków i alkoholu oraz miał przy sobie kokainę. Zatrzymany został także kierujący, który prawdopodobnie znajdował się pod wpływem środków odurzających oraz kierujący bez uprawnień, który był nietrzeźwy. Ponadto patrol ruchu rogowego podjął interwencję wobec 40-letniego obywatela Indii, który posługiwał się fałszywym prawem jazdy.

Do pierwszej interwencji doszło w poniedziałek po godzinie 01:00 w nocy na ul. Wyzwolenia. Tam policjanci ogniwa patrolowo- interwencyjnego z komisariatu w Nowym Porcie zatrzymali do kontroli 40-latka kierującego seatem cordoba. W rozmowie z mężczyzną mundurowi wyczuli od niego alkohol. Alkomat wykazał, że gdańszczanin ma w wydychanym powietrzu prawie 0,5 promila alkoholu. Podczas kontroli w portfelu 40-latka funkcjonariusze znaleźli zawiniątko z kokainą. Gdańszczanin przyznał policjantom, że zanim wsiadł za kierownicę auta, zażywał ten narkotyk. Od 40-latka w szpitalu pobrano krew do badań pod kątem obecności narkotyków w organizmie. Policjanci zatrzymali gdańszczaninowi parowo jazdy.
W poniedziałek po godzinie 21:00 policjanci ruchu drogowego pojechali na ulicę Robotniczą, gdzie według zgłoszenia miał znajdować się kierujący oplem, który prawdopodobnie jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że 45-latek z Gdańska nie ma alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na spowolnione ruchy mężczyzny i jego źrenice. Wstępne badanie testerem wykazało, że gdańszczanina był pod wpływem substancji zabronionych. W szpitalu od 45-latka pobrano krew do szczegółowych badań. Funkcjonariusze przewieźli gdańszczanina do komisariatu i zatrzymali mu elektronicznie prawo jazdy.


We wtorek po północy policjanci prewencji z komisariatu w Nowym Porcie jadąc al. Grunwaldzką, zauważyli samochód marki Volkswagen Fox, który miał niesprawne tylne światło pozycyjne. Mundurowi zatrzymali samochód do kontroli, wylegitymowali 29-latka z Gdańska siedzącego za kierownicą samochodu i ustalili, że mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania. W rozmowie z gdańszczaninem mundurowi wyczuli zapach alkoholu, a badanie alkomatem wykazało, że kierujący miał organizmie ponad 0,5 promila alkoholu. 29-latek został doprowadzony do komisariatu.
Wczoraj po godzinie 13:00 policjanci ruchu drogowego z Gdańska zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ul. Powstańców Warszawskich. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że 95-latek z Gdańska kierujący motorowerem, nie dostosował prędkości do warunków ruchu i najechał na tył toyoty, którą kierował 40-latek z Indii. Sprawca kolizji został ukarany mandatem w wysokości 1020 złotych. Podczas interwencji policjanci sprawdzili także uprawienia 40-latka poszkodowanego w zdarzeniu drogowym. Obywatel Indii okazał im międzynarodowe prawo jazdy. Dokument ten wzbudził podejrzenia policjantów co do jego autentyczności. W rozmowie z funkcjonariuszami mężczyzna przyznał, że kupił ten blankiet za 90 dolarów. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa posługiwania się fałszywym prawem jazdy obywatel Indii został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu, a dokument zabezpieczono do dalszych badań.
Za posłużenie się fałszywym prawem jazdy grozi kara wolności do 5 lat. Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, a także utrata uprawnień i wysoka grzywna. Za posiadanie narkotyków grozi do trzech lat więzienia. Za kierowanie samochodem bez uprawnień przed sądem grozi wysoka grzywna oraz zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Powrót na górę strony