Wiadomości

Zabezpiecz swoją działkę, zanim „odwiedzi” ją złodziej.

Data publikacji 09.05.2024

Za nami pierwsze majowe grillowanie. Na ogrodach działkowych ruszyły już prace. W altanach trzymamy narzędzia, sprzęt ogrodniczy oraz inne rzeczy, którymi może zainteresować się złodziej. Aby uniknąć ryzyka kradzieży, a przynajmniej znacznie je ograniczyć, wystarczy stosować się do kilku zasad. Zapoznaj się z nimi.

Wiele dzisiejszych altan to nie tylko domki narzędziowe, ale przede wszystkim miejsca, w których możemy komfortowo wypoczywać. Często wyposażone w sprzęt RTV, AGD, ładne meble i pozostałe wyposażenie. Jeżeli nie chcemy wizyt nieproszonych gości, powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Jednym z elementów wpływających na poziom bezpieczeństwa jest solidne ogrodzenie. Furtka, brama i płot powinny być stabilne i odpowiedniej, zgodnej z przepisami wysokości. Działka bez ogrodzenia może zachęcić potencjalnego złodzieja, aby na nią zajrzeć. Antywłamaniowe drzwi wejściowe oraz rolety będą skutecznym zabezpieczeniem, które zniechęci złodzieja. Oświetlenie zmierzchowe wykrywające aktywność ruchową, system alarmowy, kamerki ze zdalnym dostępem oraz czujnikiem ruchu spowodują, że będziemy mogli w każdej chwili sprawdzić, czy nasza działka jest bezpieczna i zadzwonić na Policję, gdy coś wzbudzi nasze podejrzenie.

• Nigdy nie zostawiajmy kluczy do altany na miejscu. Nie chowajmy ich pod wycieraczką, na parapecie czy w innej „kryjówce”.

• Pozostawione na widoku narzędzia ogrodowe, szczególnie te markowe, to wabik za złodzieja. Schowaj je, przykryj, aby nie wzbudziły zainteresowania nieproszonego „gościa”.

• Jeżeli to możliwe, najlepiej nie pozostawiaj na działce wartościowych narzędzi oraz sprzętu ogrodniczego.

• Zrób listę przedmiotów, które przechowujesz w domku. Sfotografuj je, ich cechy identyfikacyjne, numery fabryczne itd. Można dodatkowo oznaczyć daną rzecz w sposób wiadomy tylko dla właściciela (w przypadku kradzieży łatwiej będzie rozpoznać i udowodnić, że przedmioty są naszą własnością, policjanci będą mogli też zarejestrować je w policyjnym systemie jako utracone w wyniku kradzieży).

• Dobrze jest podtrzymywać odpowiednie relacje z sąsiadami, którzy zwrócą uwagę na naszą działkę. My też zaoferujmy swoją pomoc.

• Podczas prac w ogrodzie, nie pozostawiajmy otwartych drzwi, kluczy w zamku oraz niezabezpieczonych rzeczy osobistych. Złodziej może wykorzystać naszą nieuwagę i je ukraść.

• Wychodząc z domku czy altany, należy dokładnie zamknąć drzwi oraz okna.

• Zwracaj uwagę na osoby obce, które poruszają się na terenie ogrodu działkowego. Najprostsze pytanie – kogo pan szuka? Może odstraszyć potencjalnego złodzieja.

• W przypadku podejrzeń, zadzwoń na Policję.

• Warto też rozważyć ubezpieczenie domku na wypadek kradzieży i zniszczenia mienia.

Złodzieje najczęściej dostają się do domków, wybijając szyby w oknach lub pokonując słabe zabezpieczenie drzwi. Wybierają domki, do których łatwiej jest się dostać. Łupem sprawców padają głównie firmowe narzędzia, sprzęt RTV i AGD, ale też przetwory, warzywa, owoce, a nawet rosnące rośliny. Jeżeli pomimo zachowana środków ostrożności, dojdzie do przestępstwa na twoją szkodę, niczego nie dotykaj, opuść pomieszczenie i o zdarzeniu poinformuj Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Sprawdzenie, co zginęło lub co zostało uszkodzone, może doprowadzić do zatarcia śladów, które pozostawił przestępca i będzie utrudnieniem pracy policjantów przy ustaleniu sprawcy.

  • Policjanci kontrolują ogród działkowy
Powrót na górę strony