Służba w wydziale dochodzeniowo – śledczym
Dochodzeniowiec- policjant służby kryminalnej. Jakie są jego zadania ? Kto może zostać policjantem w tej komórce? Co daje największą satysfakcję w tej pracy? Zainteresowanych tym rodzajem służby zapraszamy do przeczytania tekstu.
Służba w dochodzeniówce to praca biurowo-terenowa. Śledczy prowadzą postępowania, ale też obsługują zdarzenia podczas dyżurów. Dochodzeniowiec przyjeżdża na miejsce zdarzenia najczęściej wtedy, gdy zostało zabezpieczone i potwierdzone przez policjantów służby patrolowej. Jego obecność podczas czynności jest bardzo ważna, ponieważ współpracuje z prokuratorem, technikiem kryminalistyki, w niektórych przypadkach z biegłymi sądowymi. Funkcjonariusz bierze udział w oględzinach, podczas których szczegółowo protokołuje to, co zastał na miejscu przestępstwa, opisuje zabezpieczone ślady, szuka istotnych szczegółów dotyczących zdarzenia oraz sprawców. Jeżeli wymaga tego sytuacja, przyjmuje zawiadomienie oraz przesłuchuje świadków. Z tych czynności sporządza dokumentację, która trafia następnie do akt sprawy.
Osoba, która trafia do tej komórki najczęściej ma już za sobą pierwsze szlify zdobyte w pionie prewencyjnym. Jeżeli ma predyspozycje, z czasem otrzymuje możliwość dalszego awansu i rozwoju zawodowego. Spostrzegawczość, dociekliwość, trafne wnioskowanie i podejmowanie właściwych decyzji na miejscu interwencji oraz umiejętności prawidłowego wykonywania czynności związanych z procesem z pewnością szybko zostaną zauważone przez przełożonych. Takie predyspozycje są wysoce cenione w służbie policjanta Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego. Funkcjonariusz ten musi również nieustannie zgłębiać i aktualizować swoją wiedzę z zakresu postępowania karnego i poznawać orzecznictwo sądów. Podstawowym zadaniem w tym wydziale jest prowadzenie dochodzeń lub śledztw, które mają na celu zgromadzenie materiału dowodowego przed przekazaniem go do prokuratury, a w finale do sądu. Praca dochodzeniowca jest obwarowana terminami przesłuchań i szeregiem innych czynności, jakie wynikają z kodeksu postępowania karnego. Trzeba być obowiązkowym i zdyscyplinowanym. Praca w wyznaczonym rytmie to wyzwanie, które przez wielu bardzo chętnie jest podejmowane. Pomiędzy czynnościami, które są zaplanowane do prowadzonych już spraw, każdy dochodzeniowiec uczestniczy również w procesowej obsłudze zdarzeń. Aby móc wykonywać takie czynności samodzielnie, potrzeba nie tylko wiedzy kodeksowej, ale i praktyki pod okiem doświadczonego policjanta, który zawsze posłuży radą i fachową wiedzą. Jeżeli posiadasz analityczny umysł, jesteś osobą dociekliwą, lubisz zgłębiać swoją wiedzę prawną, to służba w wydziale dochodzeniowo – śledczym jest właśnie dla ciebie.
W Gdańsku dokumenty od kandydatów do służby w Policji są przyjmowane w:
- Wydziale Kadr i Doskonalenia Zawodowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przy ul. Długa Grobla 4 od poniedziałku do piątku w godzinach 07.30-15.30 lub w godzinach późniejszych, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie pod wskazanymi wyżej numerami telefonów pod numerami telefonów: (47) 741 61 60, (47) 741 61 59, (47) 741 61 67, (47) 741 61 51
Czym się zajmują policjanci służby patrolowej:
Czym sie zajmują policjanci służby kryminalnej: