Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to narzędzie, które służy społeczeństwu do wskazywania miejsc wymagających interwencji Policji. W 2023 roku gdańscy policjanci za pomocą tej aplikacji otrzymali od mieszkańców Gdańska 3871 zgłoszeń. Funkcjonariusze korzystają z tych informacji i codziennie przeprowadzają interwencje, które w sposób bezpośredni likwidują zagrożenia.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to system, dzięki któremu mieszkańcy mogą zgłaszać, które miejsca według nich są zagrożone. Narzędzie to ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. KMZB jest policyjnym narzędziem do eliminowania negatywnych zachowań i problemów uciążliwych społecznie. Zaznaczenie na mapie danego zagrożenia wywołuje odpowiednią reakcję i skutkuje kontrolami patroli określonego miejsca. W 2023 roku za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa gdańscy policjanci otrzymali od mieszkańców Gdańska 3871 zgłoszeń i potwierdzili 1664 z nich. Te miejsca zostały objęte nadzorem w celu usunięcia zagrożeń oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.
Do najczęstszych nieprawidłowości wskazywanych przez internautów na terenie Gdańska zaliczyć można nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz przekraczanie dozwolonej prędkości.
W minionym roku dzięki zgłoszeniom internautów policjanci za pośrednictwem innych instytucji, którym zgłaszali, nurtujące mieszkańców problemy, doprowadzili do rozwiązania wielu spraw. Między innymi funkcjonariusze po zgłoszeniu od mieszkańców zlikwidowali 41 dzikich wysypisk śmieci, które znajdowały się w takich dzielnicach jak Stogi, Wyspa Sobieszewska, Przymorze, Nowy Port, Zaspa, Oliwa, Olszynka, Ujeścisko, Piecki-Migowo, Jasień i Śródmieście. Funkcjonariusze zobligowali zarządców terenu do ich uprzątnięcia i uporządkowywania rejonu.
Policjanci reagowali również na sygnały dotyczące złej organizacji ruchu czy też niewłaściwej infrastruktury drogowej na takich ulicach jak Bysewska, Kościelna, Oliwska, Złota Karczma, Nadwiślańska, Żeromskiego i Piastowska. Na skutek wystosowanych wniosków przez policjantów zarządcy dróg przycięli krzewy w skrajni chodnika oraz poprawili lub uzupełnili oznakowanie.
Ponadto wiele zgłoszeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa dotyczyło kierujących, którzy nie stosowali się do znaków drogowych i przekraczali obowiązujące ograniczenia prędkości. Ich weryfikacją zajmowali się funkcjonariusze z gdańskiej drogówki. Od początku roku policjanci najczęściej interweniowali na ul. Migowskiej, Lawendowe Wzgórze, Nowatorów, św. Brata Alberta, Przemian, Rakoczego, Trzy Lipy, Myśliwska, Podwale Przedmiejskie, Sówki. Kierowani w ten rejon policjanci, za popełnianie wspomnianego wykroczenia nakładali mandaty karne, kierowali wnioski o ukaranie oraz zatrzymywali prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h.
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić pod nr 112.