Nie bądź obojętny wobec osób narażonych na wychłodzenie, sprawdź, czy ktoś nie potrzebuje pomocy
Trwa zima, a na dworze panują coraz niższe temperatury. Wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku oraz nietrzeźwe. Codziennie policyjne patrole zwracają szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem. Jeżeli widzisz osoby w potrzebie, nie przechodź obojętnie, jeden telefon może uratować komuś życie.
Funkcjonariusze w trakcie codziennych patroli zwracają szczególną uwagę na osoby, które są zagrożone wychłodzeniem. Policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone garaże i dworce kolejowe, miejsca, gdzie zazwyczaj grupują się bezdomni. Dzielnicowi i policyjni profilaktycy współpracują z pracownikami ośrodków pomocy społecznej i na bieżąco sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni i kierują ich do noclegowni.
Prosimy, aby nie być obojętnym wobec osób, które śpią na ławkach, klatkach schodowych, piwnicach itp. Jeśli widzimy taką osobę, sprawdźmy, czy nic jej nie dolega i czy potrzebuje pomocy lekarskiej. Jeśli ktoś jest nieprzytomny, sprawdźmy czynności życiowe, zadzwońmy po pogotowie i Policję. Jeśli widzimy osoby siedzące podczas niskich temperatur w jednym miejscu, zadzwońmy pod nr. alarmowy 112, policjanci, którzy przyjadą na wezwanie, sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna. Temperatura szczególnie w nocy spada poniżej 0ºC, co wiąże się z ogromnym zagrożeniem dla tych osób.
Przypominamy, że w każdej sytuacji ujawnienia miejsca nienadającego się do zamieszkania, w którym pomimo braku warunków sprzyjających bytowaniu nocują osoby bezdomne, należy powiadomić Policję, Straż Miejską lub Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, a także inne podmioty działające w tym zakresie na terenie miasta.
Zgłoszenia o osobach w bezdomności należy kierować do:
– Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30),
– Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986,
– Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).
Zachęcamy również do korzystania z mobilnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Za pomocą aplikacji w łatwy, szybki i bardzo prosty sposób możemy poinformować Policję o osobie bezdomnej wymagającej pomocy. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.