Wiadomości

Czym się zajmują policjanci służby kryminalnej

Data publikacji 26.11.2023

Policjanci służby patrolowej to jedna z najbardziej rozpoznawalnych komórek w Policji. Najczęściej kojarzona jest z realizacją interwencji i zatrzymywaniem sprawców na gorącym uczynku przestępstwa. W policji są też inne piony, takie jak np. kryminalny. Ten dzielimy na dochodzeniowo-śledczy oraz operacyjno-rozpoznawczy. Jeżeli jeszcze nie wiesz, co mogłabyś/mógłbyś u nas robić, przyjdź, pomożemy Ci podjąć decyzję.

Kryminalni, operacyjni to policjanci, którzy zajmują się zadaniami operacyjno-rozpoznawczymi. Podczas swojej pracy zdobywają materiały, które doprowadzą do ustalenia i zatrzymania sprawców przestępstw. Swoją służbę pełnią za dnia, ale także w nocy. Zajmują się zwalczaniem przestępczości samochodowej, narkotykowej, gospodarczej, przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu, pseudokibicami oraz poszukiwaniem ukrywających się przestępców. Gromadząc materiał dowodowy potwierdzający dokonanie przestępstwa, wykorzystują w sposób jawny i niejawny sprzęt o różnych możliwości technicznych i telekomunikacyjnych. Dobry kryminalny traktuje swoją pracę jak pasję. Ma przysłowiowego nosa i zna się na ludziach, a dokładniej, potrafi rozpoznawać, analizować i zrozumieć zachowania osób, które są w jego zainteresowaniu. Najczęściej wie, kiedy ktoś mówi prawdę, a kiedy kłamie albo coś ukrywa. Do tych zadań trzeba mieć pewne predyspozycje i posiadać szczególe cechy.

Kryminalny musi mieć analityczny umysł, czyli umieć poukładać i powiązać elementy sprawy, które na pozór do siebie nie pasują. W tej pracy cenna jest spostrzegawczość i skrupulatność. Na miejscu zdarzenia, dzięki odbytym kursom, szkoleniom oraz doświadczeniu zauważa więcej szczegółów, które prowadzą do sprawcy. Bardzo ważna jest też duża odporność na stres oraz dobra kondycja fizyczna. Ich praca budzi wiele emocji i zainteresowania. Trudno byłoby znaleźć film sensacyjny lub dobry kryminał bez bohatera, który jest kryminalnym.


Zadania policjanta komórki operacyjno-rozpoznawczej:

- prowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych w celu ujawniania przestępstw i wykrywania ich sprawców

- realizacja zadań wykrywczych

- prowadzenie rozpoznawania i zwalczania przestępczości kryminalnej

- prowadzenie działań mających na celu zwalczanie przestępstw popełnianych przez pseudokibiców

- prowadzenie poszukiwań osób i rzeczy, a także identyfikacja osób i zwłok

- prowadzenie współpracy z osobowymi źródłami informacji

- ustalanie źródeł dowodowych do celów postępowania karnego

- zwalczanie przestępczości narkotykowej, przeciwko mieniu i przestępczości samochodowej

- Prowadzenie spraw o znacznym ciężarze gatunkowym lub skomplikowanym charakterze działań

- rozpoznawanie miejsc, obiektów, środowisk lub osób mogących mieć związek z przestępczością oraz obserwacja osób podejrzewanych o takie czyny

- podejmowanie działań w ramach realizacji umów i porozumień międzynarodowych

- analizowanie zjawisk kryminogennych oraz rozpoznanych zagrożeń przestępczością

- racjonalne wykorzystanie funduszu operacyjnego

Więcej informacji o pracy kryminalnych nie możemy przekazać, ponieważ są niejawne. Jednak dołączając do nas, po uzyskaniu poświadczenia bezpieczeństwa i ukończeniu kursu dowiesz się znacznie więcej. Kryminalni mają dostęp do informacji opatrzonych klauzulą ,,ściśle tajne”

Wszystkie potrzebne informacje dla kandydatów do służby w policji, znaleźć można na stronie internetowej https://dobor.pomorska.policja.gov.pl/


 

  • Zabezpieczone narkotyki
  • Zabezpieczone narkotyki
  • Kryminalni
  • Kryminalni prowadzą zatrzymanego
Powrót na górę strony