Zastawił telefon na cudze nazwisko
Policjanci zatrzymali 22-latka, który posłużył się cudzym dowodem osobistym. Mężczyzna wykorzystał znaleziony dokument do zawarcia umowy z lombardem. Za tego typu przestępstwo grozi kara nawet 2 lat więzienia.
W minioną środę policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku podczas patrolu zauważyli siedzących na ławce mężczyzn. Na widok policyjnego patrolu jeden z nich odrzucił jakiś przedmiot. Funkcjonariusze natychmiast postanowili to sprawdzić. Podczas kontroli okazało się, że 22-letni mieszkaniec Gdańska wyrzucił dowód osobisty, na którym widniały dane innej osoby. Policjanci sprawdzili dane mężczyzny w policyjnych systemach i okazało się, że 22-latek jest poszukiwany za kradzież. Zabezpieczony przez policjantów dowód osobisty, którego chciał się pozbyć, również figurował w policyjnym systemie. Podczas kontroli mundurowi ujawnili przy mężczyźnie umowę zastawu telefonu komórkowego w jednym z lombardów. Na dokumencie znajdowały się dane z zabezpieczonego dowodu osobistego. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Sprawca usłyszał zarzut przywłaszczenia i posługiwania się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby.
Za tego typu przestępstwo grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Co zrobić w przypadku znalezienia czyjegoś dowodu osobistego?
Obowiązki znalazcy cudzego dowodu wynikają z Ustawy o Dowodach Osobistych.
1. Osoba, która znalazła cudzy dowód osobisty, jest obowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument organowi dowolnej gminy, Policji, innemu organowi administracji publicznej lub konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej. Organy te przekazują niezwłocznie dowód osobisty organowi, który go wydał, w celu unieważnienia dokumentu.
2. Osoba, która znalazła cudzy dowód osobisty, może, bez zbędnej zwłoki, przekazać ten dokument posiadaczowi dowodu osobistego. W tym przypadku posiadacz dokumentu może również zawiadomić organy, o których mowa w ust. 1, o utracie dowodu osobistego, w celu jego unieważnienia.
3. Osoba posiadająca dowód osobisty, która utraciła obywatelstwo polskie, jest obowiązana niezwłocznie zwrócić go do organu dowolnej gminy lub konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Posiadacz dowodu osobistego zgłoszonego jako utracony w przypadku jego odnalezienia jest obowiązany niezwłocznie przekazać go organowi dowolnej gminy lub konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej.
5. Funkcjonariusz publiczny w przypadku stwierdzenia, że dowód osobisty okazany przez jego posiadacza został zgłoszony jako utracony, jest obowiązany zatrzymać ten dokument i przekazać organowi, który go wydał.
6. Organy, o których mowa w ust. 3 i 4, przekazują dowód osobisty organowi, który go wydał.