Wiadomości

Zostań pomorskim policjantem – Służba patrolowa

Data publikacji 28.09.2023

Policjanci służby patrolowej, ta chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych komórek w Policji. Najczęściej kojarzona jest z interwencjami, pościgami za uciekającymi sprawcami czy zatrzymaniami ich na gorącym uczynku. To wszystko prawda, ale jeżeli chcesz wiedzieć więcej o pracy patrolowców, przeczytaj tekst.

Jeżeli mówi się o Policji, policjantach, to najczęściej wyobrażamy sobie policyjny patrol. Jeżeli będziesz potrzebował pomocy, zadzwonisz na numer alarmowy 112, to prawdopodobnie przyjadą ci pomóc właśnie policjanci z „patrolówki”. Funkcjonariusze ogniwa patrolowo-interwencyjnego pełnią służbę w trybie zmianowym, to znaczy, że pracują w dzień lub w nocy. Kiedy śpisz, czuwają nad twoim bezpieczeństwem, patrolując ulice miasta.

To właśnie patrolowcy najczęściej pierwsi docierają na miejsce zdarzeń i zabezpieczają je do czasu przyjazdu grupy dochodzeniowo-śledczej. W przypadku tych najpoważniejszych przestępstw ich rola jest szczególnie ważna, ponieważ oprócz zatrzymania sprawcy, niezbędne jest także zabezpieczenie śladów przed ich zatarciem, ustalenie i rozpytanie świadków. Bardzo często policjanci służby patrolowej bezpośrednio ratują życie innych osób poprzez udzielenie im pomocy przedmedycznej, czy niedopuszczenie do samobójstwa. Funkcjonariusze, pełniący służbę w tej komórce, muszą być gotowi na wszystko. W jednym momencie mogą spokojnie patrolować ulice miasta, a za chwilę mogą „walczyć” o ludzkie życie bądź obezwładniać agresywnego mężczyznę. Reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, przeprowadzanie interwencji własnych, czy zatrzymywanie nietrzeźwych awanturników to ich codzienne zadania. Służba w patrolu bez wątpienia nie należy do łatwych zadań. Wymaga od funkcjonariuszy opanowania, profesjonalizmu, często podejmowania szybkich decyzji w trudnych i stresujących sytuacjach.

Jeżeli ktoś zaczyna przygodę z Policją, to służba w tej komórce przyniesie mu wiele satysfakcji.

Odwiedź naszą stronę:

https://dobor.pomorska.policja.gov.pl/rekrutacja.php


 

  • Policjanci przechodzą przez ogrodzenie
  • Policjanci siedzą radiowozie
  • Policjanci siedzą w radiowozie
Powrót na górę strony