Wiadomości

Policjanci w czasie weekendu wyeliminowali z ruchu 7 kierujących pod wpływem alkoholu.

Data publikacji 18.09.2023

W czasie weekendowych kontroli policjanci ruchu drogowego z gdańskiej komendy miejskiej zatrzymali 7 kierujących po alkoholu. Wśród nich była 26-latka z Gdańska, która prowadziła auto pod wpływem 2 promili. Jeden z kierujących próbował uciec policjantom.

W piątek o godzinie 21.20 na ul. Jelitkowskiej mundurowi do kontroli drogowej zatrzymali kierującego lexusem. W rozmowie z 27-latkiem policjanci wyczuli od niego alkohol. Mieszkaniec Gdańska został przebadany alkomatem. Urządzenie wykazało, że mężczyzna jest pod wpływem ponad 0,3 promila alkoholu. Mundurowi zatrzymali kierującemu prawo jazdy.

W sobotę około godziny 8.20 na drodze S6 policjanci skontrolowali kierującego samochodem osobowym marki Renault Scenic. Mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu w organizmie. Alkomat wykazał, że 47-letni gdańszczanin jest pod wpływem 0,9 promila. Kierujący został zatrzymany i przewieziony do pobliskiego komisariatu, a samochód, którym jechał, odholowano na policyjny parking.

Podczas niedzielnych kontroli policjanci udaremnili dalszą jazdę kolejnym 5 kierującym. Tuż przed godziną 2.00 policjanci zostali poinformowani przez oficera dyżurnego, że ul. Polanki jedzie osobowy renault, który jest niesprawny technicznie, a kierująca może być pod wpływem alkoholu. Po rozmowie ze świadkami policjanci ustalili, że 26-letnia kierująca jechała ul. Kołobrzeską w kierunku ul. Polanki bez wymaganych świateł, z uszkodzoną lewą oponą, a z samochodu wydobywał się dym. Świadek uniemożliwił kobiecie dalszą jazdę i zaalarmował policjantów. Mundurowi na miejscu przebadali mieszkankę Gdańska alkomatem. Urządzenie wykazało, że kobieta jest pijana i ma 2 promile alkoholu w organizmie. Kierująca została zatrzymana i przewieziona do pobliskiego komisariatu, gdzie poddano ją badaniu retrospekcyjnemu. Wyniki trafią do biegłego, który stwierdzi czy kobieta była pijana w czasie jazdy. 26-latka została przewieziona do pomieszczania dla osób zatrzymanych.

Około godziny 6.00 mundurowi zostali powiadomieni o zdarzeniu drogowym na ul. Rajskiej. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że 42-letni kierujący samochodem osobowym marki Renault jechał w kierunku ul. Podwale Staromiejskie. Mieszkaniec Gdańska nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad autem i uderzył w słupki, a następnie w sygnalizator znajdujący się przy drodze. Kierujący został przebadany alkomatem. W wyniku badania okazało się, że mężczyzna jest pod wpływem prawie 2 promili. Kierujący został zatrzymany i przewieziony do pobliskiego komisariatu, a za spowodowanie kolizji policjanci ukarali go mandatem w wysokości 3000 zł.

Tego samego dnia około godziny 7.30 na ul. Radarowej policjanci zatrzymali do kontroli kierującego fordem. 60-latek z Gdańska wsiadł do auta mimo 0,2 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi zatrzymali mu prawo jazdy.

Godzinę później na ul. Słowackiego funkcjonariusze skontrolowali kierującego samochodem marki Renault Master. W rozmowie z 45-latkiem policjanci wyczuli od niego alkohol. Alkomat wykazał, że gdańszczanin jest pod wpływem pół promila. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy.

O godzinie 15.00 na ul. Naftowej policjanci do kontroli zatrzymali kierującego osobowym fordem. 26-latek z Gdańska prowadził auto, mimo że był pod wpływem ponad 0,3 promila alkoholu. Mężczyzna również stracił prawo jazdy.

Wczoraj o godz. 9.00 policjanci ruchu drogowego odebrali zgłoszenie, że jeden z kierowców na ul. ks. Jerzego Popiełuszki nie stosuje się do poleceń kierującego ruchem. Gdy mężczyzna zauważył zbliżający się radiowóz, ruszył i zaczął uciekać. Po krótkim pościgu porzucił opla i dalej uciekał pieszo. Podczas interwencji funkcjonariusz oddał strzał alarmujący z broni służbowej, aby wskazać swoją lokalizację innym patrolom. 27-latek został zatrzymany i wkrótce usłyszy zarzuty najprawdopodobniej niezatrzymania się do kontroli drogowej, znieważenia funkcjonariusza publicznego, naruszenia jego nietykalności oraz wywierania wpływu na czynności funkcjonariusza publicznego. Niewykluczone, że lista zarzutów mężczyzny wydłuży się po otrzymaniu opinii od biegłego, który zbada pobraną od mężczyzny krew oraz zabezpieczone w jego samochodzie tabletki i woreczek z proszkiem.

Za kierowanie samochodem w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu, grzywna oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, a także utrata uprawnień i wysoka grzywna. Kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna, a także utrata uprawnień grozi za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości. Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego grozi kara do 3 lat więzienia. Za wywieranie groźbą lub przemocą wpływu na czynności funkcjonariusza publicznego grozi kara 3 lat więzienia. Za znieważenie funkcjonariusza publicznego grozi kara roku więzienia


 

  • Policyjna czapka leży na kokpicie radiowozu
Powrót na górę strony