Wiadomości

Reaguj, gdy widzisz osoby potrzebujące, ale wspieraj je rozsądnie

Data publikacji 06.07.2023

Osób w potrzebie nie można zostawiać bez pomocy, jednak pomoc im ofiarowana powinna być rozsądna. Aby była skuteczna, zjawisko należy wcześniej zdiagnozować. Jeżeli widzisz osobę proszącą o pieniądze, powiadom policjantów. Możesz także skorzystać z aplikacji Arrels, dzięki której do osób bezdomnych dotrą streetworkerzy.

Aby skutecznie przeciwdziałać żebractwu oraz bezdomności, gdańscy policjanci współpracują z wieloma instytucjami, m.in. Strażą Miejską, Strażą Graniczną oraz MOPR-em. Funkcjonariusze w zakresie przeciwdziałania bezdomności współpracują także z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, które od wielu lat działa w Gdańsku. Cennymi informacjami, dzięki którym policjanci podejmują odpowiednie działania, są też zgłoszenia oraz sygnały mieszkańców. Zachęcamy do korzystania z mobilnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Za pomocą aplikacji w łatwy, szybki i bardzo prosty sposób możemy poinformować Policję o osobie bezdomnej wymagającej pomocy. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.

Prosimy dzwonić na numery alarmowe i informować o takich sytuacjach. Policjanci sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna. Nie bądźmy obojętni, jeden telefon może uratować komuś życie. Zgłoszenia o osobach w bezdomności, ale też o osobach proszących o datki — w szczególności dzieciach i seniorach — należy kierować do:

- Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30),

- Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986,

- Policji tel.: 112 (zwłaszcza w przypadkach interwencyjnych)

Dodatkowo informacje o tym, gdzie przebywają osoby bezdomne, można zgłaszać za pomocą aplikacji na smartfony o nazwie Arrels. Kiedy zauważyliśmy osobę bezdomną, za pośrednictwem aplikacji Arrels wskazujemy lokalizację osoby oraz odpowiadamy na inne pytania. Po kliknięciu ten pakiet informacji trafi do streetworkerów, którzy są wyszkoleni w specjalistycznej pomocy osobom bezdomnym.

aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS


 


 

Powrót na górę strony