Wiadomości

Nie daj szansy złodziejowi, weź udział w programie prewencyjnym gdańskich policjantów „Oznakuj rower”.

Data publikacji 19.05.2023

Wraz z wiosną rozpoczął się sezon rowerowy. Niestety, rower to również środek transportu, który często pada łupem złodziei. Większość tych zdarzeń ma wspólny mianownik- nieskuteczne zabezpieczenie jednośladu oraz to, że ich właściciele nie znają numerów identyfikacyjnych swojego jednośladu.

Przypominamy!


Okazja czyni złodzieja. Rowery kradzione są w przeróżny sposób: z klatek schodowych, sprzed sklepów, hal garażowych, domów, z piwnic. Właściciele rowerów zostawiają je też przed sklepem „na moment” bez żadnego zabezpieczenia.

Aby ustrzec się przed kradzieżą roweru, należy pamiętać o kilku zasadach:

- nie pozostawiajmy niezabezpieczonych i gotowych do jazdy rowerów w miejscach publicznych: przed sklepem, na ulicy itp.,

- nie pozostawiajmy rowerów na klatkach schodowych (nawet, jeśli w bloku jest domofon),

- stosujmy lepsze zapięcia renomowanych firm. Lepsze zabezpieczenia zajmują złodziejom nawet kilka minut, co zazwyczaj decyduje o tym, że złodziej rezygnuje z łupu,

- zabezpieczenia zakładajmy możliwie jak najciaśniej i w taki sposób, aby szczelina zamka była trudno dostępna. Łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło). Nieskuteczne są cienkie linki czy sprężynki z zapięciami szyfrowymi- łatwo je przeciąć.

I jeszcze jedna ważna rzecz:

Sfotografuj swój jednoślad oraz numer ramy (poszukaj go na spodniej części ramy, najczęściej znajduje się on pod pedałami, jeśli go tam nie ma, na pewno odnajdziesz go w karcie gwarancyjnej roweru), aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie Policji. Takie rowery są łatwiejsze do identyfikacji przez to, że policjanci rejestrują je w ogólnopolskiej policyjnej bazie danych i po kradzieżach są wielokrotnie odzyskiwane.


Pamiętajmy także, że rower kupowany z tzw. "drugiej ręki" może być kradziony. Aby uchronić się przed takim zakupem, można sprawdzić legalność pochodzenia jednośladu. Posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem, za które, w zależności od okoliczności, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

"Oznakuj rower"

Policjanci z Gdańska prowadzą akcję profilaktyczną "Oznakuj rower" i zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w tym programie prewencyjnym. Akcja policjantów ma umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania ukradzionego jednośladu, a tym samym ograniczyć kradzieże rowerów poprzez nanoszenie na nie cech identyfikacyjnych.

Do znakowania rowerów stosowany jest indywidualny kod literowo-cyfrowy. Dzięki takiemu systemowi policjanci w przypadku kontroli łatwo mogą zweryfikować, do kogo należy, ponieważ dane jednośladu oraz właściciela trafiają do policyjnej bazy danych. Każdy, kto przystąpi do tej bezpłatnej akcji, otrzymuje identyfikator rowerowy, który zawiera dane właściciela oraz jednośladu. Oznakowany rower zostaje opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu precyzyjnego oznakowania, a samo znakowanie powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu śladów. Jednocześnie informujemy, że naniesienie numeru jest ingerencją w strukturę ramy roweru. Numer identyfikacyjny jest trwale naniesiony na ramę. Właściciel roweru, który decyduje się na jego oznakowanie dobrowolnie, wyraża zgodę na wprowadzenie tego typu zmiany.

Gdzie i kiedy można oznakować rower?

Realizacja znakowania rowerów jest możliwa na terenie dwóch komisariatów Policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w każdą środę i sobotę przez trzy godziny. W tym celu wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź zgłoszenie poprzez kontakt mailowy: oznakujrower@gd.policja.gov.pl, w celu umówienia konkretnej daty oznakowania roweru. W przypadku kontaktu e-mailowego należy wskazać miejsce, w którym chcielibyśmy oznakować rower tj. jeden z komisariatów lub Wydziału Ruchu Drogowego i oczekiwać na informację zwrotną. Dzienna ilość możliwych do grawerowania rowerów jest ograniczona.

Miejsca znakowania rowerów:

1. Komisariat Policji II w Gdańsku ul. Długa Grobla 4; Numer kontaktowy: 47 74 13 436 lub 47 74 13 437 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00.

2. Komisariat Policji V w Gdańsku ul. ul. Obrońców Wybrzeża 19; Numer kontaktowy: 47 74 11 257 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00.

3. Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku ul. Kartuska 245B; Numer kontaktowy: 47 74 16 940 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00.

Aby oznakować rower, należy zabrać ze sobą kartę gwarancyjną, paragon lub fakturę zakupu oraz dowód osobisty. Niezbędny jest także aktualny dokument potwierdzający tożsamość pełnoletniego właściciela roweru, np. dowód osobisty lub prawo jazdy.

Jakie warunki musi spełniać rower?

Najważniejszym warunkiem jest posiadanie numeru seryjnego, możliwego do odczytania. Numer seryjny jest umieszczony przez producenta roweru najczęściej w dolnej części ramy, w okolicy korby, np. rura podsiodłowa lub pod metalową obudową suportu.

Jakie warunki musi spełniać właściciel?

Właściciel roweru, który chce przystąpić do akcji, musi być pełnoletni, okazać dokument potwierdzający ukończony wiek 18 lat.

Powrót na górę strony