Wiadomości

Nękał byłą partnerkę – został zatrzymany i aresztowany.

Data publikacji 03.04.2023

W czwartek policjanci z Nowego Portu zatrzymali 58-latka z Gdańska, który uporczywie nękał swoją żonę, z którą był w separacji. W piątek podejrzany został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut za stalking, a sąd aresztował go na trzy miesiące. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Jakiś czas temu policjanci z komisariatu na Nowym Porcie uzyskali informacje o tym, że od października 2022 roku gdańszczanka jest prześladowana i uporczywie nękana przez męża, z którym jest w separacji. Policjanci w rozmowie z pokrzywdzoną dowiedzieli się, że 58-latek będąc pod wpływem alkoholu chodzi za kobietą, nachodzi ją w mieszkaniu, dzwoni domofonem o różnych porach dnia i nocy, kopie w drzwi wejściowe, a także nocuje pod jej domem oraz wyzywa ją. Sprawca także naruszał nietykalność cielesną pokrzywdzonej, a jego zachowania wzbudziły w niej poczucie zagrożenia i naruszyły jej prywatność.
W związku z tym zawiadomieniem prokurator wszczął śledztwo, a policjanci, pracując nad sprawą, zebrali dowody świadczące o przestępczej działalności stalkera. Podczas prowadzonego śledztwa prokurator wydał wobec 58-latka zakaz zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzoną. W czwartek  rano policjanci z Nowego Portu zostali powiadomieni, że mężczyzna złamał ten zakaz i pijany dobija się do mieszkania kobiety. Na miejscu na podstawie zarządzenia wydanego przez prokuratora funkcjonariusze zatrzymali pijanego 58-latka, który był pod wpływem prawie 3 promili.
W piątek w prokuraturze podejrzany usłyszał zarzut uporczywego nękania gdańszczanki, co wzbudziło w niej poczucia zagrożenia oraz istotnie naruszyło jej prywatność. Decyzją sądu mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 8 lat więzienia.
Stalking określa się jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Zgodnie z kodeksem karnym, stanowi on przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat, a w niektórych przypadkach nawet do lat 12. Policjanci przypominają o tym, że w przypadku uporczywego nękania, jedyną metodą walki z tym przestępstwem jest zgłoszenie go policji. Ofiara powinna też gromadzić dowody (np. SMS-y, e-maile, listy, nagrania), pozyskać świadków.

Dręczyciele zazwyczaj działają poprzez dzwonienie, śledzenie, zastraszanie, tzw. głuche telefony oraz telefony w porze nocnej, pojawianie się w okolicy domu ofiary czy miejsca zatrudnienia, nawiązywanie niechcianego kontaktu przy pomocy osoby trzeciej, śledzenie, włamania do domu lub samochodu, wysyłanie listów, e-maili, a nawet prezentów. Wszystkie wymienione oznaki aktywności sprawcy muszą odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata.
Pamiętajmy, że jednorazowa sytuacja nie może być traktowana jako uporczywa. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym, uzasadnione okolicznościami, poczucie zagrożenia.  
Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy stać się ofiarą stalkingu, nie bójmy się skontaktować z organami ścigania i zgłosić tego faktu. Często ignorowanie sprawcy, może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ofiar stalkera.

Powrót na górę strony