Wiadomości

Jednośladem bezpiecznie do celu.

Data publikacji 31.03.2023

Od 1 kwietnia do 22 czerwca policjanci ruchu drogowego wezmą udział w ogólnopolskich działaniach pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Akcja ta poświęcona jest bezpieczeństwu rowerzystów, motorowerzystów, motocyklistów i użytkowników hulajnóg elektrycznych.

Od 1 kwietnia policjanci gdańskiej drogówki wezmą udział w kolejnej akcji informacyjno- edukacyjnej, która ma na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa na drogach. Tym razem mundurowi szczególną uwagę zwrócą na zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego poruszających się jednośladami oraz na wykroczenia kierujących wobec nich. Głównym celem tych działań jest poprawa widoczności uczestników ruchu drogowego, promowanie bezpiecznych zachowań na drodze. Policjanci podczas akcji będą przypominać, jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych, oraz zwrócą uwagę na korzystanie przez rowerzystów z kasków bezpieczeństwa. Mundurowi będą przypominać kierującym jednośladami, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i w chwili zdarzenia drogowego to właśnie oni najbardziej narażeni są na utratę zdrowia, a nawet życia.
Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich, a bezpieczeństwo ruchu to nasza wspólna sprawa. Korzystając ze szlaków komunikacyjnych mamy swoje prawa, ale także obowiązki.
Apelujemy do kierowców, aby podczas wyprzedzania rowerzystów zachowali szczególną uwagę. Przypominamy o bezpiecznym odstępie co najmniej 1 metra.
Rowerzyści natomiast również powinni stosować się do przepisów ruchu drogowego i w miarę możliwości wybierać trasy, po których mają możliwość poruszania się drogą dla rowerów lub poboczem. Wpływ na bezpieczeństwo kierujących jednośladami bez wątpienia ma także stan techniczny pojazdu, którymi się poruszają. Bardzo ważne są sprawne światła, a w przypadku rowerzystów dodatkowo co najmniej jeden skutecznie działający hamulec.

Powrót na górę strony