Wiadomości

Działania „Bezpieczny pieszy” na drogach Gdańska.

Data publikacji 17.03.2023

Policjanci ruchu drogowego z Gdańska biorą dziś udział w wojewódzkich działaniach kontrolno- prewencyjnych pn. „Bezpieczny pieszy”. Głównym celem akcji jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Dzisiaj większą ilość patroli na drogach Gdańska zaobserwować można w rejonie przejść dla pieszych. Policjanci biorą udział w wojewódzkich działaniach kontrolno- prewencyjnych pt. „Bezpieczny pieszy”, a to właśnie w obszarze przejść dla pieszych najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z ich udziałem. Piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i pojawiają się na drogach niemal tak często, jak samochody. Jednak podczas kolizji, czy wypadków, w zderzeniu z rozpędzoną maszyną, są bezbronni.
Bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od kierujących autami. Wpływ na nie ma każdy uczestnik ruchu drogowego, dlatego funkcjonariusze będą reagować na wykroczenia popełniane nie tylko przez kierowców, ale także przez pieszych.


Apelujemy do kierujących o zachowanie ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. Przypominamy, że pod żadnym pozorem nie można omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Natomiast pieszym przypominamy, że przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, lub gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony, przebieganie przez jezdnię, wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystanie z telefonu komórkowego podczas przekraczania jezdni- to zachowania, które mogą być przyczyną zdarzeń drogowych.

Powrót na górę strony