Wiadomości

Nie lekceważ poleceń policjanta

Data publikacji 30.11.2022

Policjanci każdego dnia, dla naszego bezpieczeństwa, dbają o ład i porządek publiczny. Jednak, aby nasze czynności były wykonane prawidłowo i profesjonalnie, mamy prawo do wydawania wiążących poleceń. Ich nieprzestrzeganie niesie ze sobą konsekwencje prawne. Pamiętaj, nie lekceważ wydawanych przez funkcjonariusza poleceń i nie utrudniaj podejmowanych na miejscu czynności. Wczoraj podczas interwencji i pomocy 89-latce z Gdańska, która upadła i nie mogła otworzyć drzwi do mieszkania, czynności policjantów utrudniał 31-letni gdańszczanin, który także podał funkcjonariuszom fałszywe dane. Za takie zachowanie sprawca odpowie teraz przed sądem.

Policja to umundurowana formacja, której głównym zadaniem jest dbanie o życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli. W Gdańsku policjanci codziennie podejmują wiele interwencji, przeprowadzają dziesiątki kontroli drogowych, legitymują setki osób, abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie. Nasze działania mają na celu dbanie o dobro drugiego człowieka i są ugruntowane w przepisach prawa.
Jeśli jesteś sprawcą przestępstwa lub wykroczenia wiedz, że policjant ma prawo wykonać szereg czynności, takich jak: legitymowanie, kontrola osobista czy sprawdzenie zawartości bagażu. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli nie złamałeś przepisów prawa, funkcjonariusz jest uprawniony do wydawania wiążących poleceń, dotyczących określonego zachowania. Ma to na celu m.in. umożliwienie wykonania niezbędnych na miejscu czynności, zabezpieczenie śladów czy dokonania stosownych ustaleń.

Wczoraj przed godziną 18:00 dzielnicowi z komisariatu na Przymorzu pojechali na interwencję do jednego z bloków przy ul. Jagiellońskiej. Ze zgłoszenia wynikało, że w mieszkaniu znajduje się 89-letnia kobieta, która nie otwiera drzwi i nie ma z nią kontaktu. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że seniorka leży na podłodze i nie może wstać o własnych siłach, a drzwi do mieszkania są zamknięte. Policjanci wezwali straż pożarną oraz pogotowie. Za pomocą strażaków funkcjonariusze siłowo weszli do środka mieszkania kobiety potrzebującej pomocy. Po zbadaniu przez ratowników 89-latka została zabrana do szpitala. Przebieg tej interwencji zakłócał mężczyzna, który pojawił się na klatce schodowej. Zarzucał on funkcjonariuszom, że bezprawnie wchodzą do czyjegoś mieszkania, żądał podania podstaw prawnych, zachowywał się agresywnie i utrudniał czynności policjantów. Mundurowi wydali mu polecania opuszczenia miejsca zdarzenia, do których się nie zastosował. Podczas legitymowania tego mężczyzny i sprawdzenia go systemie okazało się, że chciał on wprowadzić policjantów w błąd, podając fałszywe dane. Funkcjonariusze ustalili prawdziwą tożsamość 31-latka z Gdańska i sporządzili dokumentację, na podstawie której, skierowany zostanie do sądu wniosek o ukaranie mężczyzny. 31-latek odpowie za niestosowanie się poleceń funkcjonariuszy, utrudnianie ich czynności oraz wprowadzenie w błąd co do swoich danych osobowych. Za te wykroczenia grozi mu kara odgraniczenia wolności i wysoka grzywna.


Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy policjant poleci nam opuszczenie miejsca interwencji czy przejście w wyznaczone miejsce na drodze, gdzie doszło na przykład do wypadku drogowego. O stosowaniu się do policyjnych poleceń mówi art. 65a kodeksu wykroczeń. Za złamanie tego przepisu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Także uniemożliwianie wykonania czynności przez policjanta albo jej utrudnianie może spotkać się nałożeniem sankcji karnej. Dlatego nie lekceważ wydawanych przez policjantów poleceń i nie utrudniaj podejmowanych na miejscu czynności. To również od Ciebie zależy, jak zakończy się policyjna interwencja.

Powrót na górę strony