Szczęśliwy finał poszukiwań 79-latki z Sopotu
Służba w Policji jest powołaniem. Jest poświęceniem, ale daje też wiele satysfakcji, szczególnie wtedy, gdy zostaje uratowane ludzkie życie. Wczoraj gdańscy policjanci uratowali 79-latkę, która dzień wcześniej zaginęła na terenie Sopotu.
W minioną środę sopoccy policjanci odebrali zgłoszenie o zaginięciu 79-letniej mieszkanki Sopotu. Kobieta wyszła na zakupy, długo nie wracała do domu i dla tego jej bliscy zaalarmowali policjantów.
Funkcjonariusze z sopockiej komendy ogłosili alarm i prawie setka policjantów zaczęła intensywne poszukiwania kobiety. Szybko do poszukiwań dołączyło kolejnych kilkudziesięciu funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku. Policjanci sprawdzili miejsca, w których kobieta mogła przebywać, a także wszystkie zdobyte informacje oraz sygnały, które do nich napływały. Komunikat o zaginięciu 79-latki został przesłany do przewoźników osób oraz do trójmiejskich redakcji.
Wczoraj tuż po godz. 15.00 policjanci z Gdańska odebrali zgłoszenie, że w rejonie ulicy Gdańskiej oraz Hallera jest starsza kobieta, która wygląda na zagubioną i może potrzebować pomocy. Na miejsce natychmiast pojechał patrol, jednak nikogo tam nie było. Pomimo tego policjanci postanowili sprawdzić pobliskie pustostany. Podczas kontroli mundurowi znaleźli torebkę, w której była m.in. karta ICE z numerem telefonu, jak się okazało męża zaginionej 79-latki. Policjanci wiedzieli już, że kobieta najprawdopodobniej była w tym miejscu i muszą je dokładnie sprawdzić. Funkcjonariusze przeszukali budynek, piwnice oraz pobliskie tereny porośnięte krzewami. Podczas kontroli zauważyli między drzewami leżącą na śniegu kobietę. Była wyziębiona i mundurowi natychmiast przetransportowali ją do radiowozu, zapewnili jej komfort termiczny i wezwali pogotowie ratunkowe. Kobieta została przewieziona do szpitala i trafiła pod opiekę specjalistów.
Dzięki reakcji zgłaszającego, który zadzwonił na numer alarmowy 112 oraz skutecznemu działaniu i zaangażowaniu policjantów, kobieta została uratowana.
Policjanci apelują:
Na dworze zaczynają panować coraz niższe temperatury. W takich warunkach wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku oraz nietrzeźwych. Codziennie policyjne patrole zwracają szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem. Policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone garaże i dworce kolejowe, miejsca, a także inne miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne.
Funkcjonariusze proszą, aby widząc osobę leżącą w parku, na dworcu lub w innym miejscu niemieszkalnym, nie być obojętnym i sprawdzić, czy potrzebuje pomocy. Prosimy dzwonić na numery alarmowe i informować o takich sytuacjach. Nie bądźmy obojętni, nasza reakcja może uratować ludzkie życie.
Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać również do:
- MOPR w Gdańsku ul. K. Leczkowa 1A, tel. 58 342 31 50 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny jest w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8 do 17, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30.),
- Towarzystwo pomocy św. Brata Alberta ul. Floriańska 3 tel. 58 343 28 37 ( poniedziałek - piątek w godz. 07:00-15:00),
- Straż Miejska w Gdańsku, tel. alarmowy 986, Policja, tel.112.
Dodatkowo informację o tym, gdzie przebywają osoby bezdomne, można zgłaszać za pomocą aplikacji na smartfony o nazwie Arrels. Kiedy zauważyliśmy osobę bezdomną, za pośrednictwem aplikacji Arrels wskazujemy lokalizację takiej osoby oraz odpowiadamy na inne pytania. Po kliknięciu ten pakiet informacji trafi do streetworkerów, którzy są wyszkoleni w specjalistycznej pomocy osobom bezdomnym.
Zachęcamy również do korzystania z mobilnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić. Za pomocą aplikacji w łatwy, szybki i bardzo prosty sposób możemy poinformować Policję o osobie bezdomnej wymagającej pomocy. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.