Wiadomości

Podsumowanie weekendu przez policjantów ruchu drogowego.

Data publikacji 21.11.2022

W weekend policjanci ruchu drogowego zatrzymali dwóch kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu i kierującego, który posługiwał się podrobionym prawem jazdy. Dodatkowo cztery inne osoby prowadziły bez wymaganych uprawnień.

W sobotę o godzinie 23:30 mundurowi otrzymali informację o zdarzeniu drogowym na skrzyżowaniu ul. Hynka z al. Rzeczypospolitej. Na miejscu policjanci ustalili, że kierujący samochodem osobowym marki Toyota jechał ul. Hynka w kierunku al. Rzeczypospolitej. Mężczyzna podczas zmiany pasa ruchu nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu oplem, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Funkcjonariusze od sprawcy kolizji wyczuli zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że 52-letni gdańszczanin był pod wpływem prawie 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony na pobliski komisariat. Do kolejnej interwencji doszło w niedzielę. Policjanci o godzinie 8:35 na al. Armii Krajowej zatrzymali do kontroli kierującego seatem. Podczas rozmowy z 21-letnim obywatelem Ukrainy wyczuli zapach alkoholu. Alkomat wykazał, że mieszkaniec gminy Żukowo ma ponad 0,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a za jazdę po alkoholu odpowie przed sądem.
Weekendowe kontrole zakończyły się zatrzymaniem 40-letniego obywatela Gruzji, który w piątek o godzinie 19:50 na ul. Okopowej jechał samochodem osobowym marki Renault. Podczas kontroli kierowca okazał funkcjonariuszom rosyjskie prawo jazdy. Dokument ten wzbudził podejrzenie policjantów, co do jego autentyczności. Mundurowi porównali blankiem prawa jazdy z obowiązującym wzorem i stwierdzili, że wzory różnią się między sobą. W związku z podejrzeniem, że kierujący posługuje się fałszywym prawem jazdy, został on zatrzymany i doprowadzony do komisariatu, a dokument, którym się posługiwał, policjanci zabezpieczyli do dalszych badań.
Podczas kontroli drogowych funkcjonariusze zatrzymali także cztery osoby, które nie miały wymaganych uprawnień do kierowania. Wśród nich był 37-letni mieszkaniec Gdańska, który w niedzielę po południu na ul.Potokowej jechał osobową mazdą. Po sprawdzeniu danych kierującego w systemach policyjnych okazało się, że od września ma zatrzymane uprawnienia na trzy miesiące, w związku z przekroczeniem prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci sporządzili na kierującego wniosek o ukaranie do sądu oraz dokumentację o przedłużenie okresu zatrzymania prawa jazdy z trzech do sześciu miesięcy.


Posługiwanie się podrobionym dokumentem zagrożone jest karą do 5 lat więzienia. Za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, a także utrata uprawnień i wysoka grzywna. Za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo wysoka grzywna. Poza tym sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.


 

Powrót na górę strony